Uzależnienie od narkotyków – jak rozpoznać?
Uzależnienie od narkotyków zaczyna się zawsze od niewinnego eksperymentowania, czyli inicjacji, za którą stoi chęć spróbowania czegoś nowego oraz zażycia danego środka pod presją otoczenia i rówieśników. Powodów do zagubienia się w różnorakich używkach jest naprawdę wiele, jednakowoż nie trudno zauważyć, że obecnie narkomania jest jedną z trudniejszych chorób dotykających cywilizacje, a walka z nią wcale nie jest taka łatwa. Uzależnienie nie wpływa tylko na samego narkomana, ale i również na jego najbliższe otoczenie. Jak więc zauważyć objawy uzależnienia u bliskiej osoby? Czy zamknięty ośrodek leczenia uzależnień narkotykowych jest dobrym wyborem?
Przyczyny i objawy uzależnienia
Narkomania nie jest problemem wyłącznie zdrowotnym. Zażywanie substancji toksycznych nie tylko wpływa na psychikę oraz zachowanie osoby uzależnionej, ale również na jej otoczenie, życie prywatne i rodzinę. Osoby uzależniające się od substancji pobudzających po pewnym czasie przestają dbać o siebie, a również o to, czy robią coś zgodnie z prawem. Odwyk od narkotyków jest dla nich czymś nierealnym. Liczy się wtedy tylko i wyłącznie zażycie kolejnej dawki, która pomoże wrócić do uczucia błogości i iluzji szczęścia. Narkotyki, jak inne podobne do nich używki wywołują w ludzkim organizmie przyzwyczajenie, które zaraz po odstawieniu powodują lawinę negatywnych reakcji fizjologicznych, emocjonalnych oraz psychicznych, ponieważ osoba uzależniona ma problem z odstawieniem nie tylko z powodu tego, z jakimi uczuciami spotyka się po zażyciu narkotyków, ale i tego jak tragicznie czuję się po ich odstawieniu. Jeśli zaś mowa o zjawisku głodu narkotykowego mającego miejsce po próbie odstawienia narkotyków, ten objawia się odczuwaniem przymusu powrotu do używki. Człowiek w takim stanie jest gotów zrobić i poświęcić wiele, aby zdobyć kolejną porcję. Narkomani po dłuższym czasie podporządkowują swoje codzienne funkcjonowanie pod dyktando zażywanych narkotyków, efekt tego widać gołym okiem w ich zachowaniu. Faza eksperymentalna, podczas której narkotyki przyjmowane są z czystej ciekawości, ustępuje szybko fazie regularnego ich zażywania, w której czasie można zaobserwować pierwsze problemy, czy to w pracy, czy w relacjach rodzinnych, a nawet w utraconych finansach na rzecz postępującego uzależnienia. Terapia dla osób uzależnionych od narkotyków może w tym przypadku być niezwykle trudna i wyczerpująca.
Objawy uzależnienia – jak rozpoznać?
Objawy uzależnienia narkotykowego zawsze różnią się od indywidualnych predyspozycji, okresu przyjmowania substancji oraz jej typu. Terapia dla uzależnionych powinna być pierwszą myślą po zobaczeniu, kogoś z takimi symptomami, a do najczęstszych objawów, które jednogłośnie wskazują na uzależnienie od substancji psychoaktywnych, są: zmiany w wyglądzie fizycznym, najczęściej bardzo widoczne zaniedbanie, zaczerwienione twardówki, nadpobudliwość i jej odwrotność, czyli flegmatyczność, poszerzone lub zwężone źrenice, negatywny nastrój połączony z brakiem chęci do życia, stany depresyjne, permanentny katar lub inne problemy dotyczące górnych dróg oddechowych. Niestety to nie wszystko, ponieważ wymienić należy również znacząco obniżone łaknienie, które niesie za sobą spadek masy ciała, zakrzepy żylne, bezpłodność, niski poziom libido, obniżoną odporność oraz ogólne wyniszczenie organizmu. Faza głębokiego uzależnienia to przede wszystkim symptomy, które ulegają spotęgowaniu, czyli odczuwalne zaniedbywanie swojej higieny osobistej, miewane wybuchów agresji, zmaganie się z paranoją, a nawet alienacja od społeczeństwa. Skutki zażywania narkotyków przez długi czas są tragiczne, rozpoczynają trwałe zmiany w funkcjonowaniu psychicznym, społecznym i emocjonalnym. Mogą również nieść za sobą wiele chorób psychicznych w tym zaburzenia osobowości, depresję, nerwicę lękową, wahania nastrojów, psychozy, czy manie prześladowcze. Jednak to nie wszystko, ponieważ narkotyki zaburzają funkcjonowanie tak ważnych organów wewnętrznych jak mózg, serce, nerki i wątroba. Ośrodki dla osób uzależnionych od narkotyków widziały już wielu takich ludzi.
Leczenie
Uzależnienie, chociaż wychodzi najczęściej od jednej osoby, szybko rozprzestrzenia się na całą jej rodzinę oraz otoczenie, a w dużej ilości przypadków pomocy u specjalistów nie szukają sami narkomanii, a ich rodzina. To w szczególności najbliżsi będą odgrywać najważniejszą rolę w życiu człowieka, który świeżo opuszcza ośrodek leczenia nałogów i tym samym wspomagają go na drodze do lepszego życia. Takie działanie jest niezwykle realne w sytuacji, w której narkoman nie odtrącił własnej rodziny od siebie, a swoim nałogiem nie zraził do siebie innych. Leczenie narkomanii jest nie tylko trudnym tematem, a również okresem, jednak warto stawić nałogowi czoła. Pierwszym krokiem jest rzecz jasna detoks. Pacjenci, którzy trafiają do ośrodków mających na celu leczenie uzależnień, muszą zostać oddani pod specjalistyczną opiekę lekarzy oraz przejść długotrwały proces oczyszczenie organizmu ze wszystkich nagromadzonych toksyn. Nie jest więc dziwne to, że organizm reaguje na detoks dosyć negatywnie, a tylko kontrola lekarza pozwala na przejście tego etapu bezpiecznie, bez jakiegokolwiek ryzyka sięgnięcia po narkotyk. Odwyk dla narkomanów to prawdziwy wyczyn.