Zdrowie

Wszywka alkoholowa – co się dzieje po wypiciu?

Wszywka alkoholowa – co się dzieje po wypiciu? Nazwa “wszywka alkoholowa” wzięła się od sposobu podawania leku. Zaszywa się bowiem lek w ciele pacjenta. Najczęściej stosowaną substancją czynną podczas leczenia alkoholizmu jest esperal. Tabletki esperalu podawane są osobie uzależnionej przez chirurga, który nacina skórę i aplikuje środek na głębokości od czterech do dziesięciu centymetrów. Do najczęstszych miejsc, które podlegają zabiegowi jest skóra pod łopatką lub pośladki.

Jak działa esperal?

Osoba, która decyduje się na podjęcie terapii alkoholowej musi być świadoma, w jaki sposób działa disulfiram, którego potoczna nazwa to esperal. Działanie tej substancji czynnej polega na zniechęcaniu, a nawet często uczuciu odrzucania od wyrobów alkoholowych. DO takich wyrobów należą nie tylko napoje wysokoprocentowo, ale nawet cukierki z dodatkiem alkoholu. Dzieje się tak ponieważ, esperal celowo zaburza działanie wątroby, która zwykle produkuje odpowiednią ilość substancji w organizmie człowieka, odpowiedzialnej za trawienie alkoholu. Po tak zwanym zaszyciu esperalu, wątroba wydziela jedynie znikome ilości tej substancji.

Wszywka alkoholowa Esperal https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/ powoduje wstręt uzależnionej osoby do alkoholu, lecz nie jest czymś, co samoczynnie wyleczy człowieka z nałogu. Jest to jedynie impuls do świadomości, który ma wspomóc walkę z chorobą. I często działa, wstręt do alkoholu jest bowiem tym silniejszy, jeśli ktoś zażyje taki produkt. Skutki wymieszania esperalu z alkoholem mogą zupełnie odebrać chęci do ponownego sięgnięcia po wyrób alkoholowy.

Co się dzieje po wypiciu?

Skuteczność terapii alkoholowej nie zależy tylko i wyłącznie od samego podjęcia decyzji o wybraniu się na zabieg i podjęcia leczenia uzależnień alkoholowych. Czynnikiem odpowiedzialnym za osiągnięcie sukcesu lub porażki w walce z nałogiem są podejmowane decyzje oraz samozaparcie. Zdarzają się bowiem takie momenty, w których osoba uzależniona nie może się już powstrzymać i sięga po alkohol.

W takich sytuacjach ma właśnie pomóc wszywka alkoholowa. Nie tylko sprawia, że człowiek czuje obrzydzenie na samą myśl i spożyciu alkoholu, ale też, w razie, gdyby jednak spożył, sprawia, że taka osoba odczuwa tego nieprzyjemne skutki. Do takich skutków dochodzi właśnie poprzez zablokowanie wydzielania odpowiedniej substancji potrzebnej do trawienia alkoholu przez wątrobę. Sprawia to, że po spożyciu nawet minimalnej ilości wyrobu alkoholowego, taka osoba niemal natychmiastowo odczuwa skutki podobne do tak zwanego kaca. Są one jednak znacznie silniejsze, a także może ich występować więcej.

Wszywka alkoholowa - co się dzieje po wypiciu?
Wszywka alkoholowa – co się dzieje po wypiciu?

Skutkami, które mogą objawić są na przykład bóle głowy, zawroty głowy, nagłe skoki lub spadki ciśnienia, wymioty. Czasem zdarza się również silna reakcja połączenia alkoholu z lekiem, która powoduje drgawki ciała, których nie łatwo jest powstrzymać. Taki efekt może utrzymywać się nawet do dziesięciu godzin. Ma to za zadanie zniechęcić potencjalnego człowieka w nałogu do ponownego sięgnięcia po alkohol.

Ponadto esperal http://www.1000stopni.pl/na-ile-jest-wszywka-alkoholowa/ w połączeniu z alkoholem może doprowadzić do ciężkich zaburzeń w gospodarce elektrolitowej organizmu, uszkodzeń wielu ważnych narządów. To w konsekwencji może być nawet przyczyną śmierci. Dlatego nie wolno łączyć tych dwóch rzeczy.

 

Kiedy nie można skorzystać z zabiegu?

Nie wszystkie jednak osoby pragnące wyleczyć się z choroby mogą skorzystać z zabiegu wszywania środka esperalu do ciała. DO takich osób należą przede wszystkim kobiety w ciąży, tych chorujących na marskość wątroby czy schozofrenię. Reakcje, jakie wywołuje ta terapia alkoholowa może być poważnie niebezpieczna również dla osób z problemami kardiologicznymi.

Wszywka alkoholowa – cena

Koszt wszywki alkoholowej, której implementacja zwykle przebiega w domu pacjenta, wykonywana przez specjalistę nie należy do najmniejszych. W zależności od miasta, w którym podejmie zabieg, a także odległości, jaką będzie musiał przebyć chirurg, cena może wahać się w granicach od 700 do nawet 1200 złotych. Choć tak naprawdę koszt samej tabletki wynosi mniej więcej 70 złotych, to cała reszta składa się na fatygę lekarza oraz wykonaną przez niego pracę.

Zamknięty ośrodek

Jednym z najlepszych pomysłów, które można wykorzystać w połączeniu z leczeniem alkoholizmu za pomocą wszywki alkoholowej, jest umieszczenie chorego w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu https://awesmedical.pl/. W takich miejscach znajduje się wiele ludzi o podobnych problemach dzięki czemu mogą dzielić się ze sobą swoimi doświadczeniami i wzajemnie się wspierać. Ponadto, osoba uzależniona znajdzie tam wielu ludzi, którzy przeżywają dokładnie to samo, co da poczucie bezpieczeństwa, wspólnej walki, a także zrozumienia ze strony innych osób. Tego ostatniego nie można bowiem zawsze uzyskać ze strony najbliższych, ponieważ nie przeżywają oni tych samych rzeczy. W takich ośrodkach znajduje się specjalistyczne grono lekarzy i ludzi, którzy wiedzą, czego potrzebują uzależnieni od alkoholu, by móc uwolnić się od ściskającego ich nałogu. Zamknięty ośrodek jest więc dobrym rozwiązaniem w walce z uzależnieniem człowieka.