Budownictwo

Blacha trapezowa T18- jaki zakład?

Ostatnimi czasy blacha trapezowa cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele zalet niesie ze sobą tego typu rozwiązanie. Co to jest blacha trapezowa? Dlaczego warto zdecydować się na blachę trapezową? Jak wyglądają prace przygotowawcze w przypadku blachy trapezowej? W jaki sposób przechowywać i ciąć blachę trapezową? Ile powinien wynosić zakład blachy? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co to jest blacha trapezowa?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, aby zdefiniować blachę trapezową, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewien materiał wyjściowy, którego cechą charakterystyczną jest wzdłużne walcowanie, w konsekwencji przekrój w dużym stopniu przypomina figurę trapezu. Profil blachy wyróżnia się zarówno wyższymi, jak i niższymi odcinkami, które są ustawione na przemian. Jeśli chodzi o wysokość profilu blachy trapezowej, to waha się ona od 6 do nawet 160 mm. Przykładowo blachy o niskim profilu są stosowane do tego, aby pokrywać nimi powierzchnie elewacyjne. Nieco inaczej wygląda to w przypadku wyższych egzemplarzy, które powszechnie stosowane są w jednorodzinnym budownictwie, jak i również do niewielkich obiektów handlowych. Blacha trapezowa T18 charakteryzuje się ponadprzeciętną wytrzymałością, dodatkowo może być zastosowana do budowy dachów o dużych rozpiętościach. Bazą tej blachy jest niewielkiej grubości blacha stalowa lub aluminiowa- od 0,35 mm do 1,5 mm. W zdecydowanej większości przypadków powierzchnia jest ocynkowana lub powlekana, w konsekwencji wykazuje właściwości antykorozyjne. Blacha trapezowa jest stosunkowo lekka, natomiast jej montaż nie jest skomplikowany i problematyczny.

Zobacz koniecznie:

Dlaczego warto zdecydować się na blachę trapezową?

Nie bez powodu blacha trapezowa cieszy się tak dużą popularnością. Łatwo zauważyć ogromne zalety tego rozwiązania. Przede wszystkim w tym przypadku mamy do czynienia z niewielkim ciężarek przy zachowaniu stosunkowo dużej wytrzymałości i trwałości. Jeśli chodzi o blachę ocynkowaną, to producenci dają gwarancję na okres przynajmniej 25 lat, co z pewnością jest w pełni satysfakcjonujące. W przypadku droższych egzemplarzy z poliuretanową powłoką możemy liczyć nawet na 45 lat gwarancji. Blacha trapezowa ma nie tylko atrakcyjne właściwości, ale prezentuje się też doskonale pod względem wizualnym. Pomimo upływu dość długiego okresu materiał nie ulega zniszczeniu. Co ciekawe, mamy do dyspozycji szeroką paletę barw. Blacha trapezowa jest nie tylko odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale wyróżnia się też przezroczystością- przenikalność światła może wynosić nawet 90 %. Materiał ten jest też odporny na promieniowanie ultrafioletowe i na warunki atmosferyczne.

Jak wyglądają prace przygotowawcze w przypadku blachy trapezowej?

Zanim rozpoczniemy proces montowania blachy trapezowej, w pierwszej kolejności musimy zająć się pracami przygotowawczymi. Obejmują one chociażby rozładunek czy też transport danego towaru. Wbrew pozorom właściwie przeprowadzenie tych czynności ma duże znaczenie, bowiem w taki sposób jesteśmy w stanie uniknąć ryzyka związanego z uszkodzeniem produktu. Podczas odbioru warto upewnić się, że blacha trapezowa T18 jest zgodna ze specyfikacją. W przypadku jakichkolwiek braków lub pomyłek należy to bezzwłocznie zgłosić danej firmie. Do rozładunku zalecane jest stosowanie wózka widłowego lub ręcznego paletowego. Alternatywnym rozwiązaniem jest rozładunek ręczny. W tym przypadku powinniśmy pamiętać jednak o tym, aby przestrzegać powszechnie panujących zasad bezpieczeństwa. Arkuszy nie możemy po sobie przesuwać, w przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia powłoki lakierniczej. Do tego typu załadunku warto zaangażować kilka osób- na każdy metr kwadratowy 1 osoba. Co to w praktyce? Jeśli arkusz posiada długość 4 metrów bieżących, wówczas powinien być rozładowywany przez 4 osoby.

W jaki sposób przechowywać i ciąć blachę trapezową?

Blacha trapezowa powinna być przechowywana ze szczególną ostrożnością, ze względu na niewielką grubość. Pomieszczenie magazynowe powinno charakteryzować się suchością i przewiewnością, natomiast temperatura musi być stabilna. Jeśli wilgotność powietrza będzie zbyt duża, wówczas może doprowadzić to do kondensacji pary wodnej. Gdy blacha podczas transportu zamoczyła się, wówczas powinniśmy ją starannie wysuszyć, w przeciwnym wypadku zwiększa się prawdopodobieństwo korozji, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dłuższe składowanie może doprowadzić do uszkodzenia warstwy ochronnej.

Ile powinien wynosić zakład blachy?

Część osób zastanawia się, jaki zakład w przypadku blachy trapezowej będzie najbardziej optymalny. Otóż kiedy zachodzi konieczność wzdłużnego łączenia arkuszy na połaci, wówczas zakład powinien oscylować w granicach od 150 do 300 mm. Dokładna wartość zależna jest od sytuacji, a także od naszych indywidualnych preferencji.