Budownictwo Usługi

Adaptacja poddasza w kamienicy

Adaptacja poddasza w kamienicy to tani sposób na duże mieszkanie w centrum. Zakup dużego mieszkania w centrum miasta wymaga sporych nakładów finansowych, ale jest sposób na ich ograniczenie dzięki adaptacji poddasza w kamienicy. To stare, ale piękne budynki, w których można zamieszkać stwarzając sobie komfortowe warunki.

Poddasze może z powodzeniem pełnić funkcję mieszkalną, wystarczy poddać je przebudowie, dokonując np. wymiany podłóg, zmiany układu ścian działowych, demontażu i montażu armatury a także instalacji wodno-kanalizacyjnej. To korzystne finansowo przedsięwzięcie, ponieważ koszt zakupu poddasza w kamienicy w centrum wraz z jego adaptacją będzie tańsze niż nabycie mieszkania w nowym bloku. 

Adaptacja poddasza w kamienicy

Mieszkanie na poddaszu to spore wyzwanie, aby zaadaptować je do swoich potrzeb, zawsze trzeba zacząć od sprawdzenia jego stanu. Tutaj z pomocą przyjdą specjaliści z firmy zajmujący się pracami remontowo-budowlanymi, mają doświadczenie w rozwiązywaniu nietypowych problemów, które mogą pojawić się podczas remontu. Podejmując współpracę z fachowcami wszystkie procedury budowlane zostaną dokładnie sprecyzowane, można skorzystać również z konsultacji podczas wyboru technologii oraz materiałów. Trzeba pamiętać o tym, że adaptacja poddasza w kamienicy wymaga stworzenia dobrego projektu i znajomości prawa budowlanego. Efektem przebudowy będzie posiadanie dużego mieszkania w centrum miasta. 

Adaptacja poddasza w kamienicy – od czego zacząć?

Wśród ogłoszeń biur nieruchomości można znaleźć ofertę sprzedaży poddasza w kamienicy do adaptacji. Dzięki lokalizacji w centrum miasta takie mieszkanie zyska sporą wartość co będzie korzystne w przypadku jego sprzedaży. Aby prace remontowe przebiegły sprawnie ze znajomością sztuki budowlanej trzeba wynająć profesjonalną ekipę wykończeniową która wskaże, czy adaptacja jest możliwa i jakie roboty trzeba wykonać.

Czy konieczne jest sprawdzenie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy? Tak, jest to ważne, ponieważ takie dokumenty mogą zakazywać zmianę sposobu użytkowania budynku, jego przebudowy czy nadbudowy. Pierwszy dokument może wskazywać przeznaczenie budynku, jego maksymalną wysokość, stosunek jego powierzchni całkowitej do powierzchni działki.

Duże mieszkanie na poddaszu w centrum miasta

Adaptacja poddasza w kamienicy
Adaptacja poddasza w kamienicy

Posiadanie dużej otwartej przestrzeni to marzenie ludzi decydujących się na zakup poddasza w kamienicy do adaptacji. Aby uzyskać taki efekt można wyburzyć ścianę, rozebrać zabudowy i spiżarki. Aranżując pomieszczenia na poddaszu, można pięknie wykończyć podłogę drewnem lub panelami imitującymi ten naturalny materiał. W przypadku kamienic trzeba mieć pewność, że strop wytrzyma dodatkowe obciążenie. Na co zwrócą uwagę specjaliści z firmy remontowo-budowlanej? Oczywiście kształt i wielkość powierzchni poddasza, wysokość oraz kąt nachylenia skosów. Są to niezbędne informacje mające wpływ na rozplanowanie ciągów komunikacyjnych.

Firma budowlana usunie stare warstwy z podłogi poddasza uzyskując odciążenie stropu. Prace adaptacyjne mogą wiązać się również z dodatkowym wyciszeniem pomieszczeń. Planując przeobrażenie poddasza na kuchnię trzeba wziąć pod uwagę izolację przeciwwilgociową. Fachowcy wykonają niezbędne prace w pomieszczeniach narażonych na zwiększony kontakt z wodą. Często okazuje się, że konieczne jest wykonanie wylewki oraz prac instalacyjnych: wodnych, elektrycznych, kanalizacyjnych i gazowych. Również wstawienie ścian działowych wymaga wiedzy budowlanej, dlatego powierzenie adaptacji poddasza w kamienicy specjalistom jest rozsądnym wyborem.

Jakie prace przy adaptacji poddasza w kamienicy można powierzyć fachowcom:

 • Prace murarsko-wyburzeniowe – zrywanie podłóg, demontaż okien, instalacji, wyburzanie ścian, różne prace murarskie itp.  
 • Zabudowy – montaż ścian działowych i sufitów podwieszanych, zabudowy gipsowo-kartonowe, tynkowanie, docieplenia ze styropianu i wełny itp.
 • Prace instalacyjne – instalacja drzwi, okien, parapetów, okien dachowych, schodów strychowych, montaż karniszy, przewodów wentylacyjnych, płyt dekoracyjnych itp.
 • Układanie podłogi – paneli podłogowych, laminatu, PCV, deski barlineckiej, wykładziny dywanowej, montaż posadzki betonowej, wylewki samopoziomującej itp.
 • Montaż płytek ceramicznych – gresu, glazury, terakoty, montaż hydroizolacji, montaż płytek na schodach, koperty z płytek w odpływie liniowym itp.
 • Montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej – a także instalacji CO, gazowej, montaż piecy gazowych i grzejników, kabin prysznicowych, zestawów podtynkowych WC, itp.

Nie jesteś w stanie samodzielnie podłączyć ogrzewania, wody, kanalizacji, skorzystaj z pomocy firmy remontowo-budowlanej.

Prace niezbędne przy adaptacji poddasza w kamienicy:

 • Wzmocnienie dachu.
 • Projekt przedpokoju, łazienki, kuchni.
 • Przebudowa pionów instalacyjnych.
 • Stworzenie nowego układu ścian działowych.
 • Położenie podłogi.
 • Wstawienie okien dachowych i pionowych.
 • Izolacja dachu, skosów, ścian i sufitu.

Kupowanie poddasza w kamienicy do adaptacji jest korzystne dzięki dość niskiej cenie metra kwadratowego powierzchni. Jest to dobra wizja posiadania większej powierzchni mieszkalnej w centrum miasta za niższą cenę. Posiadanie takiego mieszkania daje dużo możliwości ciekawej aranżacji wnętrza o unikalnym klimacie. Duże pole do popisu jest przy aranżacji wnętrz, ponieważ są to najczęściej wysokie pomieszczenia nawet do kilku metrów a także oryginalny kształt poddasza. W zależności od konkretnej konstrukcji dachu może istnieć możliwość zaadaptowania poddasza na mieszkanie dwupoziomowe.