Motoryzacja Usługi

Co to jest sodowanie

Skuteczne czyszczenie różnych powierzchni jest to usługa, której coraz częściej poszukujemy, niezależnie od tego, czy chcemy wyczyścić elewacje, czy na przykład karoserię naszego pojazdu lub felgi. Chcielibyśmy zrobić to jak najszybciej po to, aby dajmy na to przejść do kolejnego etapu, jakim jest malowanie. Ostatnimi czasy zdecydowanie bardzo popularna stała się metoda piaskowania. Jest to metoda stosunkowo szybka, która czyści bardzo dokładnie. Ma ona jednak oczywiście swoje różnego rodzaju wady oraz ograniczenia, dlatego technologia piaskowania coraz częściej jest zastępowana przez metodę, która jest oczywiście do piaskowania podobna, a mianowicie poprzez metodę sodowania.

Co to jest sodowanie?

Metoda sodowania jest tak naprawdę jeżeli chodzi o kwestie techniczne, bardzo podobna do metody piaskowania. Innymi słowy ścierniwem w tej metodzie jest nic innego, jak soda oczyszczona, która podobnie jak w przypadku piaskowania, jest wyrzucana z ogromną prędkością ze specjalnej dyszy, w kierunku powierzchni, która ma być czyszczona. Jednak tutaj tak naprawdę podobieństwa praktycznie rzecz ujmując się kończą. Możemy jeszcze tutaj wymienić, że soda oczyszczona podobnie jak piasek, do pewnego stopnia czyści powierzchnię w sposób mechaniczny, jednak udział tej metody czyszczenia, jest w przypadku sodowania nieco mniejszy. Natomiast trzeba tutaj teraz się pochylić nad tym, jakie są różnice między sodowaniem, a piaskowaniem. 

Różnice pomiędzy sodowaniem a piaskowaniem?

Przede wszystkim musimy tutaj powiedzieć, że w przypadku metody sodowania, granulki sody są materiałem zdecydowanie bardziej miękkim niż piasek, więc zdecydowanie minimalizujemy ryzyko tego, że powstaną różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne w czyszczonym przedmiocie. Wiele firm, które świadczą usługi sodowania, podaje wręcz, że jest niemożliwe uszkodzenie czyszczonej powierzchni. Nie jest to tak naprawdę prawdą, ponieważ stosując każdą metodę, możemy po prostu uszkodzić powierzchnię. Nawet gdybyśmy stosowali zwykłą wodę. Jednak warto tutaj powiedzieć, że faktycznie stosując metodę sodowania doprowadzenie do mechanicznego uszkodzenia powierzchni, jest zdecydowanie dużo mniejsze. Sodowanie jest to metoda mechaniczno-chemiczna czyli Innymi słowy, działa to na takiej zasadzie, że cząsteczki sody oczyszczonej uderzają w czyszczona powierzchnię. W wyniku działania ogromnej siły kinetycznej, część zabrudzenia jest zdzierana, natomiast soda w wyniku uderzenia również nabiera dość sporo energii, a jako że jest sód jest pierwiastkiem bardzo aktywnym chemicznie, to zaczyna wchodzić w reakcję z zaburzeniami, które są na czyszczonych powierzchniach. Dzięki temu są odrywane. Jest to więc metoda zdecydowanie bardziej skuteczna oraz bardziej delikatna.

Co możemy czyścić za pomocą metody sodowania?

Ponieważ metoda sodowania jak wspomnieliśmy, jest metodą dużo bardziej delikatną, jest to jednocześnie metoda chemiczno-mechaniczna, to w rzeczywistości mamy zdecydowanie szersze możliwości, jeżeli chodzi o czyszczenie różnego rodzaju elementów. Czyli tak naprawdę możemy za pomocą metody sodowania czyścić w zasadzie wszystko. Czyli możemy czyścić elewacje, kamień, drewno, metal (zarówno metale twarde takie jak stal, jak i metale miękkie, czyli na przykład aluminium). Nie ma jeżeli chodzi o metodę sodowania tutaj większych ograniczeń. Jak wspomnieliśmy metoda ta jest stosunkowo bezpieczna, dlatego też z tego wynika, że kiedy na przykład piaskujemy to musimy wiele elementów, które są na czyszczonej powierzchni lub z nią sąsiadują i są zdecydowanie delikatne, w odpowiedni sposób zabezpieczać. Natomiast w przypadku metody sodowania, takiego zabezpieczenia nie musimy dokonywać, ponieważ naprawdę jest bardzo niewielkie ryzyko, że stosując metodę sodowania, będziemy w stanie uszkodzić je. Do tego dochodzi jeszcze jedna sprawa. W przypadku piaskowania jeżeli natryskujemy piasek dłużej w jedno miejsce, może dochodzić do lokalnego podniesienia się temperatury czyszczonej powierzchni. To bardzo często jest niekorzystne. W przypadku metody sodowania takiego efektu nie zaobserwujemy, a w zasadzie może być on obserwowany, ale wzrost temperatury jest znikomy, w porównaniu do metody piaskowania.

Czy metoda mechaniczno-chemiczna jest bezpieczna dla środowiska? 

Powiedzieliśmy sobie wcześniej, że metoda sodowania, jest to metoda mechaniczno-chemiczna. Bardzo często kiedy słyszymy słowo chemia, od razu zapala się nam czerwona lampka i zastanawiamy się, czy dana metoda będzie bezpieczna dla środowiska naturalnego. Trzeba powiedzieć wprost, że nie wszędzie tam gdzie stosujemy jakąkolwiek chemię, musi być to od razu ze szkodą dla środowiska. Warto jest podkreślić, że w zasadzie wszędzie stosujemy chemię, ponieważ wszystko co nas otacza jest chemią. Soda oczyszczona jest to co prawda w środek chemiczny,  tak jak wszystkie substancje, ale jest to środek, który jest dla środowiska w zasadzie neutralny. Stosujemy go zresztą powszechnie między innymi w przemyśle spożywczym. Bardzo często stosuje się go, jako tak zwane naturalne wybielacze lub czyściwa.