Usługi

Co ma fryzjer w lodówce?

W salonie fryzjerskim znajdziemy mnóstwo produktów, które dobrze jest przechowywać w warunkach chłodniczych i wbrew znanemu żartowi, wcale nie jest to szynka. A zatem – co tak naprawdę fryzjer ma w lodówce?

Jakie kosmetyki potrzebują lodówki?

To zaskakujące, ale naprawdę wiele produktów kosmetycznych dużo lepiej czuje się w warunkach jakie oferuje lodówka, niż w temperaturze pokojowej. Zwłaszcza, gdy za oknem z nieba leje się żar, a słupki na termometrach pną się w górę, wiele produktów powinno trafić do bezpiecznej chłodni, zamiast kisić się w upale.

Kosmetyki naturalne

Najczęściej we fryzjerskiej lodówce znajdziemy kosmetyki naturalne oraz te oznaczone jako organiczne. Powód jest bardzo prosty. Im bardziej naturalny skład, tym mniej konserwantów zawiera kosmetyk. Niektóre nie zawierają ich wcale. Takim produktom trzeba pomóc, by dłużej zachowały świeżość. Podobnie jak żywność wstawiona do lodówki przetrwa dłużej niż pozostawiona na kuchennym blacie, tak i maska do włosów na bazie wyciągów z roślin dłużej zachowa swoje właściwości przechowywana w odpowiedniej temperaturze.

Kosmetyki nawilżające

Kolejną grupą produktów, które korzystają na przechowywaniu w lodówce są te, których zadaniem jest nawilżać włosy i skórę. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z kosmetykiem nakładanym na skórę głowy, aby ją zabezpieczyć lub wypielęgnować w związku z uciążliwymi zabiegami – chłodne kosmetyki sprawdzą się tu dużo lepiej niż takie w temperaturze pokojowej.

Kosmetyki oczyszczające

Lodówka służyć też może wielu kosmetykom, które mają za zadanie czyścić włosy, a zwłaszcza skórę głowy. Te o niskiej temperaturze dodatkowo łagodzą podrażnienia i pielęgnują umytą skórę. Chłodny szampon jest w stanie obniżyć także nieco temperaturę wody, jaką myjemy włosy, co jest dla nich bardzo korzystne.

Kosmetyki z filtrem

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że włosy także potrzebują kosmetyków z filtrem chroniącym je przed szkodliwym promieniowaniem UV. To właśnie dlatego w salonach fryzjerskich często znajdziemy produkty do włosów wzbogacone o SPF. Tego typu produkty działają najdłużej i najlepiej, jeśli przechowywane są w warunkach chłodniczych. Pozostawione w temperaturze pokojowej, dużo szybciej tracą właśnie te właściwości ochronne, dla których są używane.

Kosmetyki woskowe

Wosk w wysokiej temperaturze się topi – to wie każdy. Zdają sobie z tego sprawę także osoby pracujące w salonie fryzjerskim, dlatego wszelkiego rodzaju produkty do włosów na bazie wosków przechowują właśnie w lodówce. Jest to gwarancją tego, że niezależnie od temperatury na zewnątrz, wosk pozostanie w stanie stałym, umożliwiającym poprawną aplikację na włosy. Dzięki temu nakładanie wosku na czuprynę jest łatwe i bardziej precyzyjne.

Ampułki i sera

Moc dobroci zamkniętych w ampułkach lub buteleczkach z serum do włosów wymaga specjalnego traktowania. Zazwyczaj znajdziemy w nich całe mnóstwo witamin i minerałów, które są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Kiedy się w takowej znajdą – po prostu ulegają stopniowej degradacji. Aby uniknąć spadku jakości składu produktów, należy więc zadbać o to, by przechowywane były w lodówce. Często więc to właśnie tego typu produkty fryzjerka przechowywać będzie w lodówce.

Keratyna i kolagen

Nie należy pominąć również pewnych cennych składników które sprawiają, że bogate w nie produkty po otwarciu powinny trafić do lodówki. Tak jest w przypadku keratyny, której hydrolizatu używają fryzjerzy aby osiągnąć efekt jakim są proste, lśniące, wzmocnione i niekiedy po prostu przywrócone do życia włosy. Keratyna jest naturalnym białkiem, tak więc czynniki typu temperatura mają ogromny wpływ na jej jakość i trwałość. Podobnie jest w przypadku kolagenu, który powleka nasze włosy, przeciwdziałając ich odwodnieniu. Jest więc bardzo często jednym ze składników produktów nawilżających.

Jakich kosmetyków nie trzymać w lodowce?

Profesjonalny fryzjer doskonale zna produkty, z którymi pracuje. Wie więc także, że są takie, które z lodówką się nie lubią.

Olejki i oleje

We fryzjerskiej lodówce nie znajdziemy na przykład olejów ani olejków. Powód jest prosty. Olej włożony do lodówki tężeje, niektóre jego rodzaje wręcz zmieniają swój stan skupienia na stały. Tak dzieje się na przykład z olejem kokosowym. Do lodówki nie fryzjer nie wkłada więc raczej ani olejków, ani kosmetyków, w których olej jest jednym z podstawowych składników. Taki produkt w lodówce będzie gęstniał, uniemożliwiając prawidłową aplikację.

Jak przechowywać kosmetyki w lodówce?

Co ma fryzjer w lodówce?Jednak samo przechowywanie produktów w lodówce nie wystarczy. Trzeba robić to umiejętnie, co bez wątpienia wie każdy profesjonalista pracujący w salonie fryzjerskim. Przede wszystkim produkty, które wymagają warunków chłodniczych, źle będą nosiły częste różnice temperatur. Oznacza to, że produkt wyjęty z lodówki należy niezwłocznie zaaplikować na włosy, a następnie odłożyć do lodówki. Pozostawiony na blacie szybko zacznie wracać do temperatury pokojowej, a odłożony do lodówki po jakimś czasie znów będzie się chłodził. Takie wahania temperatury osłabiają działanie produktu, mogą też prowadzić do jego szybszego psucia się poprzez namnażanie się bakterii, które uwielbiają tego typu częste zmiany temperatury.