Uroda

Przeszczep włosów – dlaczego jest konieczny?

Łysienie jest czymś, co dopada bardzo duży odsetek, by nie rzecz, że większość, mężczyzn z całego świata. Choć kiedyś jedyną opcją było pogodzenie się z tym faktem i życie z mniej bujną (albo wcale nieistniejącą) fryzurą, dziś łysienie niekoniecznie musi być końcem świata. Wszystko za sprawą postępów w medycynie estetycznej oraz popularyzacji takiego zabiegu, jak przeszczep włosów – choć wciąż jest on koniecznością, której wykonania podejmuje się tylko w przypadku, gdy inne metody zagęszczania włosów zachodzą. Co musimy wiedzieć o tym zabiegu? Dlaczego zachodzi jego konieczność, na czym polega i kiedy tak naprawdę nie możemy skorzystać z niego? Odpowiedzi na te wszystkie pytania poszukujcie w naszym artykule.

Dlaczego zachodzi konieczność przeszczepu?

Przeszczep włosów - dlaczego jest konieczny?Istnieje sporo powodów, przez które łysiejemy – to właśnie przez łysienie występuje konieczność przeprowadzenia takiego zabiegu, jak przeszczep włosów i choć samo łysienie dotyczy przede wszystkim mężczyzn (zaledwie 2% kobiet zmaga się z jego problemem i tyle właśnie udaje się do lekarza celem dokonania przeszczepu), ma bardzo zróżnicowanie podłoże. Najczęstszą przyczyną jest zbyt duże nagromadzenie testosteronu – hormonu właśnie męskiego, który w kontakcie ze znajdującymi się z naszym ciele enzymami przekształca się w DHT (dihydrotestosteron), który z kolei niszczy mieszki włosowe (wszystkie poza tymi znajdującymi się na potylicy – i to właśnie tam najczęściej nie łysiejemy; właśnie stamtąd pobiera się zazwyczaj włosy to przeszczepu). Łysienie może być również spowodowane nieprawidłową pielęgnacją skóry głowy, chorobą, złą dietą czy zbyt dużą ilością stresu.

Jeżeli chodzi o kobiety, u nich łysienie zdarza się, jak już powiedzieliśmy, stosunkowo rzadko – inaczej też przebiega. Kobiety nie “łysieją” w sposób zupełny – zamiast tego włosy na ich czubku głowy i w okolicach znacznie się przerzedzają.

Zobacz również:

 

Na czym polega przeszczep włosów?

Pierwsza wizyta u lekarza, który wykona przeszczep włosów polega na zaplanowaniu przebiegu całego procesu, a zatem wyznaczeniu miejsc, w które nasze włosy zostaną przeszczepione (jeżeli chodzi tylko o zagęszczanie) lub też linii włosów na czole, do której przeszczepianie będzie miało miejsce. Sam zabieg jest małoinwazyjny i odbywa się przy miejscowym znieczuleniu – tuż po nim nie jest wymagana żadna rekonwalescencja. Można wracać do domu i po prostu żyć tak, jak gdyby tak naprawdę do niczego nie doszło.

Sam zabieg nieco różni się, w zależności od obranej techniki. Podstawowe jego fazy są jednak niemal identyczne. Początkowa faza polega na zgoleniu włosów na potylicy lub innym miejscu, z którego będą pobierane włosy. Następnie z tego samego miejsca pobiera się pasek owłosionej skóry głowy (szerokość to około pół centymetra), który z kolei dzieli się na implanty. Pobrany pasek pozostawia po sobie bliznę, jednak ma ona szerokość milimetrową i bardzo łatwo ją ukryć pod włosami, w szczególności właśnie na potylicy. Dalsza faza nie jest związana z działaniami bezpośrednio na naszej głowie – lekarz wyodrębnia z pasków mieszki włosowe, które zostają następnie wszczepione w miejsca docelowe.

Warto wspomnieć, że obecnie powoli odchodzi się od powyższej metody z “paskami włosów” – zamiast niej stosuje się bardziej zautomatyzowaną metodę, która bezpośrednio z głowy pacjenta pobiera zaledwie mieszki włosowe (nie trzeba wycinać pasa, by to z niego je pobrać) w sposób zupełnie nieinwazyjny, przy zachowaniu praktycznie stuprocentowej przeżywalności pobieranych włosów, bez powodowania jakichkolwiek ich uszkodzeń. Następnie, również za pośrednictwem maszyny, włosy są wszczepiane w miejsce docelowe – dzieje się to w sposób bardzo szybki, co umożliwia na dokonanie nawet bardzo szerokiego i rozległego zabiegu w czasie pojedynczej wizyty. Nie pozostawia to żadnych szwów oraz nie wywołuje efektów ubocznych, a do życia można powrócić od razu.

Przeciwwskazania dotyczące przeszczepiania włosów

Jednym z głównych przeciwwskazań do takiego zabiegu, jak przeszczep włosów jest poważna choroba, na którą cierpimy. Może to być cukrzyca, nowotwór czy też choroba układu krążenia. Również stany zapalne skóry głowy mogą być przyczyną niemożliwości podjęcia się zabiegu – podobnie ma się sytuacja z łysieniem plackowatym, które – niestety – jest już nieodwracalne. Jeżeli łysina zajmuje większą część głowy i po prostu nie mamy skąd pobrać materiału do przeszczepu, takowy również okazuje się po prostu niemożliwy.

Podsumowanie

Przeszczep włosów stanowi idealną opcję dla wszystkich tych, którzy – pomimo wieku – nie chcą pogodzić się z utratą owłosienia. Choć największą popularność ma wśród mężczyzn – z naturalnych przyczyn, stosowany jest również u kobiet, które (choć znacznie rzadziej) problem łysienia również dotyka. Zanim jednak zainwestujemy w zabieg i poddamy się mu, musimy upewnić się, że nie ma ku niemu żadnych przeciwwskazań i po prostu jesteśmy na niego gotowi. Techniczna jego strona zazwyczaj przebiega pomyślnie, a nowoczesne techniki sprawiają, że jest on nie tylko bardzo skuteczny, ale i mało inwazyjny.