Uroda Zdrowie

Choroby stóp

Choroby stóp: czy nosisz niewłaściwe buty? Problemy czekają na Ciebie, a Twój podiatra Cię ostrzeże – zły dobór obuwia, wyciskanie stóp to najgorsza rzecz, jaką możemy zrobić dla naszych stóp. Niestety Polacy często robią sobie krzywdę, kupując buty, które mają zły wpływ na stan ich stóp. Normą jest noszenie źle dobranych butów, za ciasnych lub za luźnych, a dla kobiet szpilek, kiepskiej sylwetki. Jak dobrać obuwie, aby zapobiec problemom ze stopami i kto pomoże nam rozwiązać istniejące problemy?

Podiatra powie Ci prawdę, że przeciętni Polacy mają problemy ze stopami

Choroby stóp są normą w kraju, w którym przez większą część roku stopy muszą być chronione zakrytymi butami. Wrastające paznokcie, odciski, modzele czy uszkodzenia mechaniczne – wszystkie te problemy można wyleczyć za pomocą leczenia podologicznego. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć – warto pamiętać i przestrzegać pewnych żelaznych zasad dotyczących wyboru obuwia i pielęgnacji stóp. Przyjrzyjmy się, jakie błędy popełnili Polacy i jakie działania mają największy wpływ na złą kondycję stóp.

Porada podiatry: Jak wybrać buty?

Choroby stóp
Choroby stóp

Krok 1: Wymiary

Trudne decyzje związane z komfortem i dobrym samopoczuciem podczas chodzenia: jaki rozmiar buta wybrać? W końcu często zdarza się, że nasz standard 38 nie pasuje do butów wybranych w sklepie. Pamiętaj, że producenci czasami produkują buty o niskim lub wysokim profilu, więc pamiętaj, aby je zmierzyć. Kupując obuwie online, spójrz na rozmiar: powszechną praktyką jest podawanie dokładnej długości wkładki w tabeli rozmiarów. Wystarczy zmierzyć stopę, aby mieć większą pewność co do dopasowania buta.

Krok 2: Materiały

W podologii uważa się, że najczęstszym błędem jest wybór butów, które nie przepuszczają powietrza, aby były wykonane z materiałów wytworzonych przez człowieka. Podiatrzy biją na alarm: często nosimy buty wykonane ze sztucznej skóry i gorszych materiałów. W takich butach stopy się pocą, co sprzyja rozwojowi chorobotwórczych bakterii i grzybów. Droga od tego obuwia do dermatologii stóp jest krótka.

Trzeci krok: wybór typu buta

Wolisz klapki czy szpilki? Zła wiadomość: tego typu buty są szkodliwe dla twoich stóp. Japonki słabo przylegają do nóg i nienaturalnie układają się w linii. Są słabo amortyzowane i nieuchronnie prowadzą do kontuzji, a paski między palcami mogą powodować otarcia i odciski. Więc nie noś go codziennie, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji.

Wysokie obcasy to ulubione buty kobiet, ale też zasługują na uwagę. U osób ze zwężonym nosem mogą pojawić się wrastające paznokcie, co jest nieprzyjemnym stanem, z którym poradzi sobie tylko profesjonalny podolog. Mogą również powodować ból stóp i ostatecznie lata noszenia – ich deformacje i haluksy. Jeśli musisz nosić szpilki do określonego rodzaju pracy lub po prostu lubisz nosić ten rodzaj butów, wybierz krótszy but z okrągłym noskiem.

Zaburzenia stóp związane z niewłaściwym doborem butów

Wrastające paznokcie

W swojej praktyce podologicznej specjaliści napotykają na wiele różnych typów wrastających paznokci u rąk. Niektóre osoby są predysponowane do zachorowania ze względu na specyficzne położenie i kształt paznokci, podczas gdy inne na własne życzenie noszą ciasne buty, co prowadzi do przykrych konsekwencji. Podologia może pomóc pacjentom z różnymi typami tego schorzenia: od ostrych, głęboko zakorzenionych paznokci po płytko wrastające paznokcie. Terapia zalecana przez ekspertów jest dostosowana do indywidualnych okoliczności. Najczęstszym zabiegiem jest usunięcie wrastającej części płytki paznokcia i włożenie kleszczy ortognatycznych, które formują płytkę we właściwy sposób. Klips prowadzi płytkę w taki sposób, że paznokieć może rosnąć we właściwym kierunku i przestać powodować ból. Zwykle nosi się go przez tydzień, a objawy ustępują po kilku dniach.

Polecamy uwadze:

Odciski i mordzele

Nikt nie zmaga się z tym problemem przynajmniej kilka razy w życiu. Odciski – bo o nich mowa – utrudniają życie, powodują ból i trudno ich uniknąć. Najczęściej kojarzą się z niewygodnym obuwiem, ale nie tylko: czasami są spowodowane wadami postawy, zdegradowanymi stopami i upałem na zewnątrz. Często widuje się je u osób, które dużo ćwiczą, a także u kobiet noszących wysokie obcasy (wtedy lubią pokazywać się na podbiciu). Nie lekceważ ich: mogą długo boleć, jeśli nie zostaną wyleczone na czas. Istnieje wiele podologicznych metod usuwania różnego rodzaju zmian skórnych: w zależności od stopnia zaawansowania, ślady można leczyć mechanicznie (cięcie specjalnymi narzędziami lub laserowe usuwanie odcisków) lub stosując zabiegi złuszczające.

Bolący odcisk

Noszenie wysokich obcasów na co dzień to zły pomysł, nie tylko z powodu nieznośnych odcisków, ale także z powodu haluksów. Gdy dojdzie do zwyrodnienia kości, trudno się goi, może być bolesny i może utrudniać chodzenie. Podologia ma wiele rozwiązań, aby poradzić sobie ze zmianami, które już zaszły: wkładki ortopedyczne, ortezy korekcyjne lub separatory mogą pomóc w powrocie do zdrowia.