Uroda

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej

Od wielu lat hitem medycyny estetycznej jest osocze bogatopłytkowe i wszystko wskazuje na to, że jest i będzie to wiodąca metoda pielęgnacji i regeneracji starzejącej się skóry przez kolejne dziesięciolecia. Jaka jest przyczyna tego, że osocze bogatopłytkowe, niegdyś dostępne dla gwiazd show-biznesu i celebrytów, obecnie jest niemal powszechnie stosowanym zabiegiem medycyny estetycznej?

Historia popularności osocza bogatopłytkowego w pigułce

Warto na początku wspomnieć, że wiara w upiększającą moc krwi ma dosyć długą tradycję. Elżbieta Batory, XVI – wieczna arystokratka węgierska, słynąca z urody i jednocześnie okrutnego charakteru swoją olśniewającą urodę zawdzięczała ponoć kąpielom we krwi utuczonej z młodych kobiet. Cała historia okazała się nieprawdziwa, jednak dosyć silnie  przetrwała w wielu legendach. Wampiry – pół zmarli, pół żywi moc i żywotność zawdzięczały również wypijaniu krwi przygodnie spotkanych nocą ludzi. Tyle legendy. Prawdą jest natomiast, że krew zawiera wiele niezwykle cennych składników, a wyizolowane z płynnej krwi osocze bogatopłytkowe to skarbnica mocy regeneracyjnych organizmu.

Osocze bogatopłytkowe w medycynie

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznejOsocze bogatopłytkowe (Platered Rich Plasma) to autologiczny, czyli pobierany z własnego organizmu preparat kwriopochodny, który zawiera skoncentrowane płytki krwi. W trakcie odwirowania oddzielają się one od pozostałych komórek krwi. Uzyskuje się w ten sposób bardzo wysokie stężenie płytkopochodnych czynników wzrostu. One z kolei są kluczowe w procesach regeneracyjnych. Stąd też ciężko chorzy pacjenci wyniszczeni trudnym leczeniem, np. chemioterapią przed kolejnymi etapami terapii wymagają stymulowania preparatami uzyskanymi z płytek krwi obwodowej. Podawanie preparatów z osoczem bogatopłytkowym wspoamaga leczenie kardiochirurgiczne, w medycynie naprawczej i rekonstrukcyjnej oraz medycynie sportowej (szybka regeneracja stawów i ścięgien) oraz ortopedii.

Osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej

Naturalne procesy starzenia nie są do uniknięcia. W pierwszej kolejności są zauważalne właśnie na skórze, która na skutek zmian w gospodarce hormonalnej, lecz również niewłaściwej pielęgnacji, złym nawykom żywieniowym, nadmiernej ekspozycji na słońce dosyć szybko traci jędrność, wilgotność i gęstość. Te zmiany widać gołym okiem – pojawiają się drobne i głębsze zmarszczki, skóra staje się mniej napięta, zaczyna obwisać, a owal twarzy się zmienia. Podczas badania mikroskopowego widać również, ze skóra staje się cienka i słabo nawilżona. Okazuje się, że podawanie preparatów autologicznych z własnej krwi, czyli właśnie osocza bogatopłytkowego potrafi te procesy nie tylko zatrzymać, lecz również w wielu przypadkach je lekko cofnąć.

Jak działa w skórze osocze bogatopłytkowe?

Płytki krwi, które zawierają czynniki wzrostu bardzo szybko regenerują tkanki. Poprawiają ukrwienie, zagęszczają skórę, wzmacniają ściany komórkowe skóry. Procesy regeneracyjne zaczynają się już od momentu podania preparatu pod skórę, Zmiany dzieją się początkowo w tkankach głębszych skóry, dopiero z czasem widać je coraz wyraźniej w zewnętrznych tkankach. Stopniowo skóra staję się grubsza, jędrna i nabiera ładnego odcienia (poprzez poprawę ukrwienia, czyli regeneracji drobnych naczyń krwionośnych).

W jaki sposób podaje się osocze bogatopłytkowe?

Jedyną skuteczną metodą podawania osoczabogatopłytkowego są iniekcje skórne. Wyizolowany z krwi chwilę wcześniej preparat podaje się w miejsca, ktore wymagają regeneracji. mogą być to wybrane okolice twarzy lub szyi, lub też, za pomocą metody zwaną mezoterapią ostrzykiwać całą twarz i szyję lub inne obszary ciała, np. dekolt lub dłonie. Warto zauważyć przy tym, że samo mikronakłówanie wzmaga procesy regeneracyjne, więc mezoterapia za pomocą osocza bogatopłytkowego działa ze zwiększoną mocą.

Jak długo trwa efekt terapii osoczem bogatopłytkowym?

Czas procesów regeneracyjnych jest uzależniony od wielu czynników, w tym od wieku osoby poddającej się zabiegowi oraz stylowi życia. Zazwyczaj trwa około 6 miesięcy, to znaczy, że pełen, widoczny efekt uzyskuje się po około 3 miesiącach (szczyt regeneracji) i utrzymuje się przez kolejne 3 miesiące. Po tym czasie warto rozważyć kolejny zabieg, by podtrzymywać uzyskane efekty.

Bezpieczeństwo zabiegu osoczem bogatopłytkowym

Fakt, że osocze bogatopłytkowe jest preparatem autologicznym, tzn. uzyskiwanym z własnej krwi powoduje, ze jest on całkowicie bezpieczny i nie zachodzi tu żadne ryzyko reakcji alergicznej. Można rzec, że preparat regeneracyjny płynie wciąż w żyłach i jest do uzyskania w każdej chwili. Jedyne, chociaż przemijające negatywne efekty to ślady i lekkie opuchnięcia po wkłuciach igły u osób bardziej wrażliwych, lecz bardzo szybko się goją i zanikają już po kilku dniach, m.in za pomocą podanego preparatu. Niewielkie sińce na skutek mikronakłuć można z łatwością przykryć makijażem, więc zabieg nie wymaga przerw w pracy i nie stanowi przeszkody w życiu towarzyskim.

Zmiany w skórze dzieją się dyskretnie i stopniowo, są również naturalne. Przy użyciu osocza bogatobiałkowego nie ma obaw o nienaturalny wygląd twarzy-  maski, lecz jest gwarancja odmłodzenia jej i odświeżenia.