Wnętrza

Jak mierzyć rolety dzień i noc?

Jak mierzyć rolety dzień i noc? Dawniej ludzie by zasłonić okna używali firan i ciężkich zasłon, w dzisiejszych czasach coraz większą popularność zyskują rolety. Możemy wybierać wśród wielu wzorów, rodzajów i kolorów. Fantastycznie chronią przed słońcem oraz zapewniają mieszkańcom prywatność. Montaż nietuzinkowych rolet wewnętrznych to także sposób na ozdobienie okna i dodaniu wnętrzu charakteru. Bardzo popularne i często wybierane w ostatnich latach są rolety dzień – noc.

Rolety dzień-noc – co to takiego ?

Rolety dzień – noc to rodzaj rolet, których znakiem rozpoznawczym są poziome pasy. Są one doskonałą alternatywą dla zwykłych rolet i bardzo często wybierane są przez osoby, które nie chcą mieć w swoim domu lub mieszkaniu firan, ale jednocześnie zależy im na prywatności.

Charakterystyczne pasy zrobione są z dwóch rodzajów materiału – jedne z nich są wykonane z materiału przezroczystego, który przepuszcza światło, a drugie z kolorowego materiału nieprzepuszczającego promieni słonecznych. Rolety dzień – noc wyposażone są w specjalne tryby, dzięki którym opuszczając i podnosząc sznurek możemy dostosować dopływ światła do mieszkania.
Jeżeli zależy nam by w dzień do domu dostawało się dużo światła musimy ustawić pasy w ten sposób, by się na siebie nakładały. Z kolei jeżeli chcemy zaciemnić pokój w ciągu dnia lub jeśli zależy nam na prywatności wieczorem powinniśmy ustawić pasy rolety w taki sposób by jaśniejszy pas był zasłonięty przez ciemniejszy, wówczas zasłonimy okno całkowicie tak jak zwykłą roletą.

Dozować dostęp światła do pomieszczenia możemy jednak nie tylko poprzez odpowiednie ustawienie pasów. Dzięki mechanizmowi możemy roletę ustawić na dowolnej wysokości okna, zasłaniając je na przykład tylko do wysokości połowy lub ¾ powierzchni. W ten sposób możemy wpływać na to ile światła dostanie się do wnętrza. Możemy również podnieść roletę w całości odsłaniając okno całkowicie.

Rolety dzień i noc – rodzaje

W przypadku rolet tego typu możemy wybrać spośród kilku rodzajów, które będą różnić się sposobem montażu. Możemy zdecydować się na:

  • Jak mierzyć rolety dzień i noc ?rolety wolnowiszące – ten typ rolet montowany jest do ściany tuż nad oknem lub do sufitu i umożliwia zasłonięcie całej wnęki okiennej; często ten typ rolet wybierany jest przy dużych, salonowych oknach lub wtedy, gdy ramy okienne są niestandardowe przez co przytwierdzenie rolety byłoby bardzo trudne
  • mini rolety dzień-noc – ten rodzaj rolet z kolei umożliwia szybki montaż do szyby za pomocą haczyków lub przyssawek; wybierany jest często z uwagi na prowadzenie żyłkowe, które jest jego dużą zaletą, bowiem umożliwia uniknięcia nieprawidłowego zwijania się rolety.
  • rolety dzień i noc w kasecie montowane do ramy okiennej – jedne z najbardziej eleganckich rolet, w których tkanina schowana jest w specjalnej kasecie; można łatwo zamontować je używając haczyków lub przykleić do ramy za pomocą specjalnych taśm; ogromną zaletą rolet w kasecie jest fakt, że materiał przylega do szyby, a sama kaseta zapobiega szybkiemu zabrudzeniu materiału oraz chroni przed kurzem – łatwiej bowiem zetrzeć kurz z kasety niż wyczyścić sam materiał; kasetę można dobrać do koloru ramy okiennej oraz stylu jaki nam się podoba; należy jednak zwrócić uwagę na to, by zachować odpowiednią ilość miejsca na otwieranie okna
  • rolety w kasecie montowane do ściany/sufitu – przeznaczone są do zasłaniania większych powierzchni; sprawdzą się zwłaszcza wtedy kiedy potrzebujemy zasłonić nieatrakcyjne elementy w oknie; sama roleta montowana w ten sposób może pełnić istotną rolę w dekoracji wnętrza; nie musimy się również zastanawiać nad tym czy montując na ramie będziemy mieć możliwość otworzyć okno w pełni

Rolety dzień- noc – jak dobrać odpowiedni rozmiar ?

Roleta powinna być dobrze dopasowana do okna by mogła spełniać swoje zadanie i jednocześnie podnosić walory estetyczne całego wnętrza, dlatego najlepiej jest kupować rolety na zamówienie i pod wymiar. Zebranie poszczególnych danych nie jest skomplikowane ani nie wymaga specjalistycznych narzędzi. By dobrze zmierzyć miejsce pod roletę potrzebna jest długa miarka, najlepiej wysuwana oraz kartka i długopis, aby zanotować wymiary. Następnie należy zmierzyć powierzchnię okna w następujący sposób:

  • szerokość samej szyby – należy zmierzyć szerokość samej szyby w linii prostej od punktu A do punktu B
  • szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi – mierzymy szybę wraz z przylegającymi do niej listwami; jeśli posiadamy okna bez listew to do szerokości samej szyby należy dodać 3 cm -po ok. 1,5 cm z każdej strony, tak by pasy rolety były nieco szersze niż sama szyba, ale nie tak szerokie by przysłaniały klamkę
  • wysokość samej szyby – należy zmierzyć wysokość samej szyby od góry do doły w linii prostej

Zebranie powyższych wymiarów nie jest trudne i każdy bez problemu poradzi sobie sam. Jeżeli jednak ktoś nie czuje się na siłach by dokonywać ich samodzielnie, może zgłosić się po pomoc do punktu zajmującego się sprzedażą rolet okiennych. Specjaliści nie tylko wykonają wówczas odpowiednio dokładne pomiary, ale również pomogą dobrać materiał i doradzą jaki rodzaj rolet najlepiej sprawdzi się w danym oknie. Nigdy jednak nie należy kupować rolet bez mierzenia i „na oko”. Roleta nie będzie wówczas dopasowana i zamiast być dekoracją okna, będzie je szpecić.