Wnętrza

Jak układać płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne cieszą się ogromną popularnością. Sprawdzą się zarówno w suchych, jak i nieco wilgotniejszych pomieszczeniach. Mają doskonałe właściwości, zapewne dlatego są tak chętnie wybierane przez klientów. Jakie narzędzia powinniśmy posiadać, aby możliwe było układanie płytek ceramicznych? W jaki sposób możemy przygotować podłoże? Jak nanosić zaprawę klejową? W jaki sposób układać płytki ceramiczne? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie narzędzia należy posiadać, aby układać płytki ceramiczne?

Proces układania płytek ceramicznych wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. W tym przypadku nie wystarczy doświadczenie. Nie obędzie się bez specjalistycznych narzędzi, które są niezbędne, jeśli chcemy stosunkowo szybko uporać się z problemami. Z pewnością nie obędzie się bez szpachelki i wałka. Istotne jest także niewielkie wiaderko na zaprawę, a także wiertarka z mieszadłem i otwornicą, dzięki czemu możliwe jest rozrobienie kleju. Aby ułatwić sobie wykonywanie niektórych czynności, warto wyposażyć się w ściągacz gumowy, sznur traserski, pacę zębatą i calówkę. Niemalże obowiązkowym narzędziem jest również kielnia i gilotyna do cięcia płytek ceramicznych. Aby wykonać otwory w płytkach, ciekawym rozwiązaniem wydają się być obcęgi. Pamiętajmy także o innych przedmiotach, do których zaliczyć możemy gumowy młotek, listwy z outletu płytek ceramicznych https://ceramixplytki.pl/kontakt, pacę, ściągacz, wyciskarkę do tub, gumową szpachlę do spoinowania, gąbkę, szmatkę, przyrząd do wygładzania spoin. 

W jaki sposób przygotować podłoże?

paradyz-como-grys-45x45-cmSkoro mamy już podstawowe narzędzia, możemy zabrać się za przygotowanie podłoża. Zanim zdecydujemy się na układanie płytek do salonu, w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie wyczyścić powierzchnię. Naszym obowiązkiem jest usunięcie tłuszczu, zabrudzeń, resztek poprzedniej okładziny. Podłoże musi być w 100% czyste, nośne i przede wszystkim równe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że im większe płytki dekoracyjne są kładzione, tym podłoże powinno być równiejsze. Dlatego też tak ważne jest, aby zadbać o wszystkie nierówności. W tym celu warto skorzystać z sampoziomującej masy szpachlowej. W jaki sposób tego dokonać? Otóż rozrabiamy masę z wodą w wiaderku na zaprawę. Oczywiście korzystamy z wiertarki z mieszadłem. Uruchamiamy ją na niewielkich obrotach, aby zaprawa miała prawidłową konsystencję. Teraz pozostaje nam wylać masę w nierówne miejsca i rozprowadzić ją za pośrednictwem gumowego ściągacza. O ile nie naniesiemy zbyt dużej ilości masy, wówczas uda nam się uzyskać płaską powierzchnię, na której nam zależy. Kiedy całość wyschnie (może to trwać nawet kilka dni) należy zagruntować powierzchnię, ewentualnie skorzystać ze środka, który ma na celu poprawienie przyczepności. W przypadku pomieszczeń wilgotnych warto wykonać uszczelnienie. 

Jak nanosić zaprawę klejową?

Zanim zaczniemy układać płytki ceramiczne dekoracyjne https://ceramixplytki.pl/, musimy zająć się jeszcze nanoszeniem zaprawy klejowej. Jest to możliwe w sytuacji, kiedy podłoże jest już proste i w pełni suche. Zaprawa musi być rozrabiana zgodnie z zaleceniami producenta. Używamy określonej ilości wody, a także korzystamy z wiertarki i mieszadła. Musimy postarać się o odpowiednią konsystencję- nie mogą powstać grudki. Teraz nakładamy równomiernie na podłoże warstwę kleju, którego grubość oscyluje w granicach od 5 do 10 mm. W tym celu korzystamy z kielni, ewentualnie metalowej pacy. Teraz przejeżdżamy przez warstwę kleju pacą zębatą, dzięki czemu powstanie równomierna powłoka. Specjaliści zalecają, aby pracować jedynie na małych odcinkach. Nakładajmy taką ilość zaprawy, którą jesteśmy w stanie zużyć do momentu jej wiązania – jest to bardzo ważne, w przeciwnym wypadku stracimy cenną masę.

W jaki sposób układać płytki ceramiczne?

Aby ułożyć płytki kuchenne, możemy skorzystać z kilku metod. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się metoda równoległa, która uważana jest także za stosunkowo łatwą. Polega ona na tym, że płytki kładzione są symetrycznie, zaczynając od wewnątrz. Kierujemy się w stronę zewnętrzną. Jest to bardzo istotne, bowiem płytki przycięte nie rzucają się w oczy, o ile znajdują się na obrzeżach. Na początku wyznaczamy środek pomieszczenia i zaznaczamy linie środkowe za pośrednictwem sznurka. Pierwszy rząd musimy położyć właśnie wzdłuż dłuższej z dwóch linii. Następnie kontynuujemy układanie wzdłuż ściany strony czołowej. 

Drugą metodą jest metoda skośna, która co prawda jest nieco bardziej wymagająca, jednakże płytki ułożone w taki sposób prezentują się znacznie atrakcyjniej. Warto jednak pamiętać, że sprawdzi się ona w przypadku kwadratowych pomieszczeń- jest to sposób na zniwelowanie krzywych ścian. Podobnie jak w przypadku poprzedniej metody, wyznaczamy linie środkowe pod kątem 45 stopni względem tej krótszej. Układanie rozpoczynamy od środka. Pierwszy rząd układany jest w taki sposób, aby linia środkowa prowadziła od narożnika do narożnika. Drugi rząd zaczynamy od środka.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl