Usługi

Ile księdzu za pogrzeb

Pogrzeb bliskiej osoby to bardzo trudne wydarzenie w życiu każdej rodziny. Z jednej strony przeżywamy bardzo silne emocje i stratę, a z drugiej musimy zająć się organizacją uroczystości pogrzebowej. Sama organizacja nie jest trudna, ale kiedy robimy to pierwszy raz to nie wiemy, gdzie i w jakiej kolejności się udać. Warto skorzystać z pomocy znajomych lub firmy pogrzebowej, która bardzo dobrze zna wszystkie procedury.

Akt zgonu

Podstawowym dokumentem który będzie nam potrzebny do organizacji pogrzebu jest akt zgonu. Skąd pozyskać taki dokument? Sprawa jest bardzo prosta jeśli pacjent umiera w szpitalu. Placówka wystawia kartę zgonu, z którą udajemy się do urzędu i tam otrzymujemy akt zgonu. Sprawa komplikuje się, gdy bliska osoba umiera w domu. Wtedy musimy poszukać lekarza, który stwierdzi zgon. Powinien być to lekarz pierwszego kontaktu, pod którego opieką jest pacjent. Niestety zdarzają się sytuacje, że lekarz internista jest niedostępny i nie wyznaczył żadnej innej placówki do potwierdzenia zgonów. Każda przychodnia ma obowiązek wyznaczać swojego zastępcę, jednak w praktyce bardzo często to nie działa.

Wtedy musimy poszukać w naszej okolicy instytucji koronera. Taka funkcja naprawdę istnieje, jest to lekarz zatrudniony przez urząd gminy bądź powiatu. By skontaktować się z koronerem musimy najpierw zadzwonić do urzędu, któremu podlegamy i on nam wskaże lekarza dyżurującego. Lekarz przyjeżdża tak szybko jak tylko może i to on wystawia kartę zgonu. W praktyce oznacza to wiele telefonów i długi czas oczekiwania. A u bliskich potęguje to tylko niepotrzebne nerwy. Niestety nie ma innej opcji, by uzyskać akt zgonu. Do czasu przyjazdu lekarza i stwierdzenia zgonu zakład pogrzebowy nie może odebrać ciała.

Załatwianie pogrzebu krok po kroku

Kiedy mamy już akt zgonu to możemy załatwiać wszystkie formalności związane z pogrzebem. Pierwsze swoje kroki powinniśmy skierować do firmy pogrzebowej. To ona odbierze ciało ze szpitala czy domu. Do czasu pogrzebu ciało zmarłego przechowywane jest w chłodniach. Im krótszy czas oczekiwania na pogrzeb tym mniejszy koszt. Każda doba potrafi kosztować kilkaset złotych. Bliscy muszą złożyć wniosek do ZUS, by uzyskać zasiłek pogrzebowy, który obecnie wynosi około 4 tysięcy złotych. Zazwyczaj jest to kwota, która pozwoli  na pokrycie kosztów pogrzebu. Następnie powinniśmy udać się do księdza w swojej parafii, by ustalić szczegóły pochowku. Jeśli zależy nam na świeckiej ceremonii to powinniśmy skontaktować się z zarządcą cmentarza. Bliscy powinni się również zająć ubiorem dla zmarłego. Zakład pogrzebowy najczęściej sam ubiera zmarłego, ale musimy dostarczyć ubrania. Rodzina często kupują nowe ubrania, a kolorystyka i krój zależy już od naszych preferencji. Musimy też pomyśleć o zatrudnieniu organisty czy osoby grającej na trąbce.

Koszt pogrzebu w kościele

Pogrzeb w kościele kosztuje “co łaska”, ale oczywiście każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje nieformalny cennik. Co to dla nas oznacza? Najlepiej o taką cenę zapytać się swojego proboszcza. Jeśli jednak nie mamy z nim dobrych relacji to warto popytać znajomych z parafii by odpowiednio przygotować się na koszty. Taki koszt zależy w dużej mierze od wielkości parafii i samego księdza proboszcza. Ceny zaczynają się od 500 zł wzwyż. Często wraz opłatą za sam pochówek uiszczamy księdzu opłatę za miejsce na cmentarzu. Wiele wiejskich cmentarzy jest pod zarządem parafii. W przypadku pochówku na cmentarzu komunalnym to tam uiszczamy opłatę za pochówek.

Jeśli nie stać nas na zbyt wygórowaną cenę to warto po prostu porozmawiać z księdzem, że nie posiadamy takiej kwoty. Nie ma prawa odmówić nam takiego pochówku. Najczęściej musimy też zapłacić za organistę, który będzie grał zarówno na mszy jak i na uroczystości na cmentarzu. I tu również cena waha się od 200 zł w górę. Jeśli korzystamy z usług lokalnej firmy pogrzebowej to od niej uzyskamy informacje o cenniku pogrzebu w kościele. Zakłady bardzo często współpracują z parafiami i właścicielami cmentarzy, stąd bardzo dobrze znają obowiązujące ceny. Często też w ofercie tych firm znajdziemy cały wachlarz usług, nawet załatwienie pogrzebu w kościele.

Przygotowanie stypy

Zwyczajowo w Polsce organizuje się przyjęcie po pogrzebie. Rodzina i znajomi przyjeżdżają z całego kraju i chcemy ich ugościć i podziękować za obecność. Najłatwiej jest zorganizować konsolację w restauracji. Wystarczy zamówić termin i omówić menu. Najczęściej serwuje się dwudaniowy obiad, po którym można wypić kawę i zjeść ciasto. Całościowy koszt uzależniony jest od liczby osób. Cena za talerzyk zaczyna się od 50 zł. Im bogatsze menu, tym wyższy koszt.

Takie przyjęcie można również zorganizować w domu. Jednak rodzina pogrążona w żałobie rzadko kiedy się na to decyduje. W tym trudnym okresie lepiej nie dokładać sobie dodatkowej pracy. Przygotowanie takiego przyjęcia to ogrom pracy, dlatego lepiej zaufać specjalistom i konsolację zaplanować w restauracji. Wszystko będzie przygotowane na określoną godzinę i o nic nie będziemy musieli się martwić.