Transport

Ile kosztuje wynajem busa z kierowcą na wesele

Na organizację wesela wyjazdowego decyduje się coraz więcej par. Wiąże się to z koniecznością wynajęcia autobusu, który przewiezie gości w wyznaczone miejsce, a następnie odwiezie do domu. Ile kosztuje wynajem buda z kierowcą na wesele? Dlaczego warto zdecydować się właśnie na taką opcję? Odpowiadamy.

Wynajem na godziny

Para młoda najczęściej bierze pod uwagę wynajem busa na całą noc. Niemniej jednak czasami może zdecydować się również na wynajem godzinowy. Dotyczy on na przykład przewiezienia w miejsce imprezy alkoholu, tortu, strojów i innych, niezbędnych sprzętów. Koszt takiej usługi będzie oczywiście najniższy z możliwych. Wynajmujemy bowiem autobus na godziny, a nie na cały dzień i noc. Średnio za godzinę pracy kierowcy musimy zapłacić około 150-200 zł. W cenę wliczone jest także paliwo i ogólna eksploatacja samochodu. Tego typu wynajem opłaca się, jeśli wesele nie odbywa się zbyt daleko od miejsca zamieszkania pary młodej. W takiej bowiem sytuacji możemy również zdecydować się na wynajem aut dostawczych. Jest to nieco tańsze rozwiązanie w przeciwieństwie do wynajmu busa. Niemniej jednak wypożyczalnie samochodów nie zawsze chcą udostępniać auta na tak krótki okres czasu. Jest to dla nich często po prostu nieopłacalne. Ta sama cena dotyczy sytuacji, w której kierowca ma przewieźć gości do miejsca, gdzie odbywa się impreza, zaraz po ślubie. Innymi słowy, kierowca będzie pracował w ciągu dnia. Jeżeli zaś ma on odwozić gości z przyjęcia w nocy, to zwykle musimy zapłacić za jego pracę minimum 200 zł za godzinę. Oczywiście niektóre firmy rozliczają się na podstawie przejechanych kilometrów – cena za kilometr wynosi kilka złotych.

Wynajem całodniowy

Wypożyczalnie samochodów oraz autobusów chętnie udostępniają swoim klientom busy na cały dzień. Powodem jest fakt, iż taka usługa jest po prostu najdroższa. Firmy przewozowe nie posiadają jednak jednolitego cennika dla swoich klientów. Każda oferta negocjowana jest indywidualnie. Musimy liczyć się z tym, że za wynajem busa na wesele zapłacimy minimum 2000-3000 zł. Dotyczy to sytuacji, w której autobus zawozi gości na przyjęcie i odwozi w nocy. Jeżeli jednak ma także kursować następnego dnia, to będziemy musieli zapłacić około 4000 zł. Mowa tutaj o najprostszych sytuacjach, gdy kierowca jedzie na miejsce imprezy tylko raz i tylko raz wraca. Co jednak, gdy chcemy, aby kierowca odwoził wszystkich gości wtedy, gdy chcą oni opuścić przyjęcie? Na ogół firmy przewozowe nie wyrażają na to zgody. Wyjątkiem jest sytuacja, w której chodzi jedynie o pokonanie krótkiej trasy do hotelu. Niemniej jednak w innych przypadkach musimy zebrać wszystkich gości w jednym czasie i odwieźć na miejsce. Dlaczego? Ważny jest tutaj czas pracy kierowców. Jeden kierowca nie może wykonywać nieskończonej ilości kursów. Zaś zatrudnienie kilku wiąże się z ogromnymi kosztami, na co nie decyduje się praktycznie żadna para młoda. Wreszcie busy to nie taksówki, które służą do przewozu kilku osób. Nawet, jeśli zdecydujemy się na wynajem busów 9 osobowych, czyli stosunkowo niewielkich, to nieopłacalne będzie przewiezienie nim jednej czy dwóch osób. Zazwyczaj kierowca jedzie na miejsce, a następnego dnia odbiera wszystkich uczestników imprezy w wyznaczonym czasie. Oczywiście kierowca wraca pustym autobusem do swojej miejscowości. Następnego dnia przyjeżdża po pasażerów również pustym autobusem. Dlatego też, co do zasady, firmy przewozowe organizują transport weselny jedynie w obrębie województwa lub miejscowości położonych w miarę blisko siebie.

Od czego zależy cena?

Zgodnie z powyższym, cena za wynajem busa cenie nierówna. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ ogromne znaczenie ma to, z usług jakiej firmy zdecydujemy się skorzystać. W internecie możemy znaleźć wiele ofert przewozu dla nowożeńców i ich rodzin. Niemniej jednak pojawia się tutaj pewien problem, ponieważ wielu “przewoźników” nie posiada odpowiednich licencji. Nawiązujmy więc współpracę z renomowanymi firmami, które posiadają wszelkie, niezbędne pozwolenia. W przeciwnym razie mogą nas czekać niemiłe konsekwencje, pomimo iż zapłacimy za usługę nieco mniej. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić, nie wybierajmy ofert najbardziej znanych na rynku firm przewozowych. Oczywistym jest, że będą one dyktować wysokie ceny. Weźmy pod uwagę, że cena usługi wynajmu busa z kierowcą zależy także od zakresu usługi. Wynajem na godziny jest tańszy, ale tylko wtedy, gdy potrzebujemy przewieźć znaczną liczbę rzeczy bądź kilka osób w miejsce, gdzie odbywa się wesele. Co więcej, sam wynajem na godziny nie cieszy się popularnością wśród firm przewozowych. Jest on dla nich po prostu nieopłacalny. Jeśli już, to wynajmują samego busa, bez kierowcy. Tymczasem wynajem busa na wesele bez kierowcy jest dodatkowym utrudnieniem dla pary młodej. Musi ona we własnym zakresie zatrudnić osobę, która posiada prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Co więcej, wynajem busów bez kierowcy wiąże się z zapłatą wysokiej kaucji oraz często wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia. Patrząc na wydatki pary młodej przed ślubem, jest to dla niej nieoopłacalne.