Dziecko Zdrowie

Jazda konna – hipoterapia

Jazda konna – hipoterapia: konie służyły ludziom od tysięcy lat. W starożytnej Grecji zwierzęta te były uważane za symbole honoru, władzy i wzniesienia się na wyższy poziom rozwoju. Od pokoleń używamy ich do prac rolniczych, jako broni wojennej, jako formy ćwiczeń i jako koni skokowych do celów rekreacyjnych. Nic dziwnego, że w pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że można je wykorzystać również w medycynie.

Sama jazda konna jest obecnie bardzo popularnym sportem i hobby. Coraz więcej osób decyduje się na naukę jazdy konnej, wolontariat w stadninach czy inny kontakt z tymi niewątpliwie ważnymi zwierzętami w historii ludzkości. Koń ma dwoistą naturę, jest też dla ludzi ucieleśnieniem dzikości, a jazda na koniu jest symbolem władzy. Z drugiej strony często postrzegani są jako łagodni olbrzymy, które towarzyszą ludziom w wielu dziedzinach życia.

W dzisiejszych czasach większość ludzi nie widzi koni prawie codziennie. Niewielu kiedykolwiek jeździło konno, a jeszcze mniej jeździło. Jednak jazda konna wcale nie jest skomplikowana ani niebezpieczna, a sama jazda konna jest korzystna dla organizmu człowieka zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Połączenie tych dwóch faktów prowadzi do prostego wniosku, że jazda konna to idealna aktywność dla bardzo młodych ludzi z problemami zdrowotnymi.

Hipoterapia, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza terapię na koniu w języku greckim, to metoda pracy terapeutów koni, którzy pomagają osobom niepełnosprawnym przy pomocy koni, praktykowana od połowy ubiegłego wieku. Sukces terapii końskiej widać w wielu dolegliwościach, od korygowania postawy ciała, poprzez pobudzanie umysłu, aż po rozwijanie samodzielności. Powodów jest znacznie więcej i nie ma chyba dziedziny życia, w której jazda konna nie może pomóc.

W szczególności wiele osób zwróciło uwagę na niektóre sukcesy terapii koni w leczeniu dzieci z autyzmem. Ten zespół, o którym wciąż niewiele wiemy, jest wręcz trudny do zdefiniowania, ale możemy pochwalić się pewnymi sukcesami na tym polu.

Jakie są więc metody terapii jeździeckiej i dla kogo są odpowiednie?

Po pierwsze, należy zauważyć, że nie ma szczególnych wymagań, aby rozpocząć terapię koni. Jazda pod okiem końskiego terapeuty i opiekuna konia nie jest szkodliwa fizycznie. Jazda konna jest dostępna dla bardzo starych i bardzo młodych.

Terapia ruchowa koni jest szczególnie interesująca dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. To poddać się ruchom konia, pozwolić mu prowadzić nas w spokojnym rytmie, oswoić się z nim, połączyć się z nami. Polecany dla dzieci, które nie potrafią samodzielnie chodzić. Z terapeutą koni obecnym podczas całego procesu, jest to spokojna i bezpieczna czynność.

Jazda konna - hipoterapia
Jazda konna – hipoterapia

Jeśli jazda konna polega na galopowaniu, dużych prędkościach i skakaniu w siodle, prawdopodobnie jest to najbliższa terapia końska. Pacjent wykonuje różnorodne ćwiczenia nie tylko pod okiem końskiego terapeuty, ale także zgodnie z zaleceniami lekarza, dzięki czemu może stopniowo eliminować swoje problemy zdrowotne. Osoby, które przeszły to leczenie twierdzą, że są zdrowe fizycznie i psychicznie. W czasach, gdy ciągle siedzimy w pracy, na uczelni iw domu, konieczne jest zwracanie uwagi na swoją postawę i sprawność stawów.

Jednym z najbardziej oryginalnych i niezwykłych aspektów terapii końskiej jest jej wpływ na ludzi wykazujących oznaki niedojrzałości aspołecznej lub emocjonalnej. Relacja z końmi, stworzeniami o własnej osobowości, potrzebach i sposobach rozumowania, może dać tym jednostkom lepsze zrozumienie otaczającego ich świata. Do takich osób skierowana jest jazda konna i skoki psychopedagogiki. Człowiek może jeździć na koniu lub iść obok konia, pozwolić się prowadzić i komunikować się z nim, że tak powiem, na równych prawach.

Podczas gdy sama jazda konna jest bardzo powszechna w każdym kraju i znalezienie odpowiedniej placówki nie stanowi problemu, znalezienie placówki, która zajmuje się terapią koni, może być trudne. Należy uzbroić się w cierpliwość i z góry założyć, że takie centra będą zlokalizowane w dużych miastach i konkretnych miejscowościach. Niemniej jednak jest to rozwijająca się dziedzina, w której specjalizacje takie jak psychologia oferują specjalizacje mające na celu przygotowanie przyszłych psychologów do wykorzystywania zwierząt w terapii.

Przy problemach ze stawami, nadmiernym stresie, emocjach czy nieporozumieniach co do innych możemy śmiało skierować swoje kroki w stronę terapii końskiej. Jazda konna ma korzyści zdrowotne i psychiczne. W przeciwieństwie do farmakoterapii nie ma żadnych komplikacji i masz pewność, że problem sam się nie pogorszy. Zamiast tego może zniknąć lub przynajmniej zostać stłumione przez nowe doświadczenia i umiejętności radzenia sobie. Zwłaszcza jeśli inne zabiegi do tej pory nie przyniosły pożądanych rezultatów.