Uzależnienie od alkoholu
Uzależnienie od alkoholu jest jednym z głównych problemów współczesnego społeczeństwa. Wiele osób cierpi z powodu głodu alkoholowego, nie zdając sobie sprawy z wpływu alkoholu na organizm i zachowanie. Czasami ta świadomość przychodzi, gdy nie da się tego zrobić bez pomocy ekspertów i kuracji uzdrowiskowych. Wykwalifikowany specjalista podczas konsultacji będzie w stanie rozwiązać główny problem, z którym nie mogą sobie poradzić bliscy alkoholika: uzyskanie jego dobrowolnego leczenia.
Gdzie alkoholicy powinni szukać pomocy?
Gdzie udać się na leczenie alkoholizmu? Ośrodek dla Osób Uzależnionych od Alkoholu posiada dobrze rozwinięty arsenał technik pozwalających skutecznie pozbyć się alkoholizmu.
Leczy alkoholizm za pomocą:
- Detoks. Środki detoksykacyjne obejmują wiele procedur, takich jak płukanie żołądka, podawanie sorbentów, płynoterapia, podawanie odtrutek i preparatów podtrzymujących. Programy te obejmują zarówno prosty, szybki detoks, jak i delikatny detoks organizmu, który trwa kilka dni. Rehabilitacja to pierwszy krok przed leczeniem alkoholika.
- Wszywka alkoholowa. Zabieg najczęściej wykonywany jest w zamkniętych ośrodkach dla alkoholików, ale niektórzy decydują się na jego wykonanie w trybie ambulatoryjnym. Celem wkładki esperal jest wywołanie niechęci do picia alkoholu, gdyż wypicie wkładki może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym śmierci.
- Psychoterapia. Wykorzystanie technik psychoterapeutycznych (behawioralnej, psychoanalitycznej, rodzinnej) w trakcie leczenia alkoholików w warunkach stacjonarnych. Są szeroko rozpowszechnione jako podstawowe i drugorzędne elementy leczenia alkoholizmu. Podczas leczenia alkoholowego badane są związki i inne przyczyny nadużywania alkoholu. Pomaga alkoholikom wrócić do normalnego życia społecznego i rodzinnego.
- Dodatkowo zamknięta abstynencja jest silnym środkiem przeciw nawrotom.
Te metody są najskuteczniejsze ze wszystkich, ponieważ przyczyny załamań alkoholowych nie są związane z ciałem, ale z psychologicznym pragnieniem alkoholu.
Jak skutecznie walczyć z alkoholizmem?
Im dłużej trwa uzależnienie od alkoholu, tym wyraźniejsze są objawy degradacji alkoholu. Alkoholicy długotrwale zażywający narkotyki mają poważne zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Nie mają mocy odstraszającej, pole wiedzy zanika, a nawet ideologiczny składnik uzależnienia jest zredukowany do zera. Tak więc główne metody motywacyjne stosowane przez psychiatrów i krewnych są często bezsilne.
Żyjąc w ośrodku alkoholowym, osoba uzależniona może zrozumieć, że utraciła sferę emocjonalną. Utrudnia to podjęcie decyzji o leczeniu. Gdzie się udać na leczenie, gdy alkoholizm wydaje się beznadziejny? Najlepszym rozwiązaniem jest nakłonienie alkoholika do leczenia w zamkniętej placówce odwykowej. W większości przypadków interwencja medyczna po skierowaniu uzależnionego na odwyk może skłonić go do podjęcia leczenia. Wykazano, że procedury interwencyjne są wysoce skuteczne przy udziale osób bliskich i tylko za zgodą.
Zalety rehabilitacji stacjonarnej
Alkoholizm, objawy odstawienne i inne konsekwencje picia można przezwyciężyć tylko w wysoko wyspecjalizowanych ośrodkach dla osób uzależnionych od alkoholu. Jest to rozsądne i skuteczne rozwiązanie, ponieważ specjalista posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie, a także wszystkie niezbędne narzędzia i leki. To główna zaleta zamkniętego leczenia alkoholizmu.
Rehabilitacja jest najskuteczniejszym sposobem na przezwyciężenie uzależnienia od alkoholu. Tylko tutaj osoba jest badana pod kątem chorób przewlekłych i oceniana pod kątem alkoholizmu. Tylko tutaj alkoholicy otrzymują odpowiednią opiekę i uwagę bez jakiejkolwiek krytyki. Tylko w trakcie leczenia alkoholowego osoba uzależniona może polegać zarówno na lekach, jak i psychoterapii.
Jak przygotować się do leczenia stałego?
Dla skutecznego leczenia w zamkniętym ośrodku alkoholowym ważne jest, aby być przygotowanym. Przed wejściem do ośrodka przeprowadzany jest wywiad mający na celu wyjaśnienie pozytywnych aspektów trzeźwego trybu życia oraz negatywnych aspektów spożywania alkoholu. Kiedy człowiek jest przekonany, że leczenie jest potrzebne, będzie chciał się wyleczyć. To krytyczny moment w całym procesie zdrowienia.
Jeśli alkoholik chce skorzystać z wkładki alkoholowej, w żadnym wypadku nie może sam wybrać narkotyku. Właściwy lek musi być przepisany przez lekarza, który jest świadomy jego skutków ubocznych i przeciwwskazań. W przeciwnym razie istnieje ryzyko poważnych powikłań i problemów zdrowotnych. Po wstępnym badaniu fizykalnym lekarz może podać:
- Nootropy (aby chronić mózg przed uszkodzeniem)
- Hepatoprotekcyjny (w celu przywrócenia funkcji wątroby)
- Cholagogue (oczyszczanie pęcherzyka żółciowego)
- Leki nasenne (w celu normalizacji snu)
- Środki uspokajające (w celu poprawy nastroju).
Stosowanie leków na receptę pozwoli Ci poczuć się odprężonym i poprawić kondycję fizyczną w możliwie najkrótszym czasie. Jednak w celu uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego niezwykle ważne jest utrzymanie przebiegu leczenia do końca.