Budownictwo Transport

Kontenery jak dom – czy to możliwe?

Kontenery jak dom – czy to możliwe? Niemal każdy człowiek wie, do czego służą kontenery morskie, ponieważ transport morski jest jednym z najpowszechniej stosowanych rodzajów przewozu towarów na bardzo duże odległości. Kontenery, w które zapakowany jest towar przygotowywany do przewozu to ogromne stalowe skrzynie, wytrzymałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne. Właśnie dlatego upodobali sobie je znani architekci i projektanci, tworząc z kontenerów 40 prawdziwe dzieła współczesnej architektury mieszkaniowej i nie tylko.

Garść informacji o ogromnych metalowych skrzyniach

Wydaje nam się, że wiemy, jak wygląda kontener morski, ponieważ często możemy zobaczyć te ogromne metalowe skrzynie w telewizji przy okazji oglądania informacji, lub dokumentów o transporcie morskim. Jednak kontener kontenerowi nierówny, ponieważ poszczególne modele różnią się wymiarami, pojemnością, a nawet sposobem otwierania. Najczęściej spotykane są kontenery o oznaczeniach  10′, 20′ i 40′, co przekłada się na wymiary 3, oraz metrów długości. Standardowa wysokość kontenera to 2,59 m, jednak można spotkać również kontenery podwyższane HC o wysokości 2,90 m. Kontener morski 40 podobnie, jak wszystkie inne kontenery, oparty jest na wytrzymałym stalowym szkielecie, natomiast za wypełnienie służą blachy trapezowe. Tak zbudowana konstrukcja jest stabilna, odporna na uszkodzenia i niezwykle wytrzymała, dlatego doskonale nadaje się na dom.

Dom z kontenera – czy to się uda?

Kontenery jak dom - czy to możliwe?
Kontenery jak dom – czy to możliwe?

Czy da się zrobić kontener mieszkalny całoroczny? Co więcej, czy da się zrobić go samodzielnie? Oczywiście, wystarczy tylko trochę czasu wolnego i chęci. To naprawdę nic trudnego. Najlepiej do tego celu kupić kontener 40 z uwagi na fakt sporego metrażu wewnątrz skrzyni. Długość 12 metrów brzmi zachęcająco, ponieważ to tyle samo, co długość przeciętnego mieszkalnego domu murowanego, jednak szerokość niesie z sobą spore ograniczenia, gdyż wynosi tylko 2,35 m. Co zrobić z tym fantem? Albo sięgnąć po pokłady kreatywności i pokusić się o aranżację tak wąskiego domu, albo połączyć dwa kontenery, osiągając podwojoną szerokość, czyli 4,7 m. To już całkiem obiecująca przestrzeń do zaaranżowania. Jeśli zamierzamy wykonać kontener mieszkalny na działkę, aby móc korzystać z letniego relaksu w komfortowych warunkach, w zupełności wystarczy jeden kontener. Jeden kontener przy pomysłowej i ergonomicznej aranżacji, może również zagwarantować wygodną codzienną przestrzeń dla singla lub pary, ponieważ metraż to około 28 m², czyli tyle, ile oferuje nam przeciętna kawalerka w blokach. Jeśli nie posiadamy wiedzy technicznej i czasu, możemy zakupić gotowy kontener mieszkalny całoroczny. Przedsiębiorstwa dostosowujące kontenery do celów mieszkalnych, z pewnością sprostają wymaganiom każdego przyszłego mieszkańca.

 

Jak z kontenera powstaje dom?

Dom z kontenera powstaje w dużo szybszy i łatwiejszy sposób, niż tradycyjny dom murowany. Dom murowany buduje się w co najmniej rok, ponieważ wymaga on przestojów technologicznych związanych m.in. z  wysychaniem. Budując dom z kontenera, ten etap opijamy, ponieważ nie mamy tu do czynienia z pracami mokrymi takimi jak zaprawa murarska, czy grube tynki pokrywające ściany. Reasumując – mamy już gotową konstrukcję, którą należy tylko dostosować do celów mieszkalnych. Budując dom z jednego kontenera, unikamy skomplikowanych procedur, ponieważ możemy postawić go tylko na zgłoszenie. Aby móc zamieszkać w takim kontenerze, należy wykończyć go w sposób zgodny z normami. Konieczna jest izolacja termiczna, i tutaj mamy wybór, ponieważ możemy zamontować ją wewnątrz kontenera, lub na zewnętrznej części. Korzystniejsza jest ta druga opcja, ponieważ nie zmniejsza nam metrażu wewnątrz domu. Można również zastosować obie metody jednocześnie, zwiększając komfort cieplny wewnątrz domu z kontenera. Oprócz izolacji termicznej należy także rozprowadzić wewnątrz instalację wodno-kanalizacyjną, oraz elektryczną. Pamiętajmy o wycięciu otworów, oraz wstawieniu okien i drzwi. W tak przygotowanym domu można wykonać podłogę, oraz okładziny ścian. Pozostają prace wykończeniowe, jak w przypadku każdego mieszkania i otrzymujemy gotowy kontener mieszkalny całoroczny. Umeblowanie to już kwestia indywidualna, jednak z uwagi na niewielki metraż, warto wykorzystać każdy centymetr przestrzeni.

 

Co jeszcze można zrobić z kontenera?

Z kontenera morskiego 40 można wykonać nie tylko dom. Biuro w kontenerze to solidna alternatywa dla tradycyjnych, drogich w budowie pomieszczeń administracyjnych firmy. Biuro z kontenerów morskich może zyskać izolację i tym samym stać się całorocznym miejscem pracy dla nawet kilku osób. Oprócz domu i biura z kontenerów morskich można wykonać pomieszczenia socjalne w przedsiębiorstwach o dużej mobilności, dlatego często korzystają z tego rozwiązania firmy budowlane. To również popularny sposób na stworzenie przestrzeni do składowania towarów, oraz pracy w branżach logistycznej i przemysłowej. Nierzadko można spotkać przedsiębiorstwa produkcyjne, które funkcjonują w budynku wykonanym z kilku połączonych z sobą kontenerów morskich.