Wnętrza

Płytki drewnopodobne

O drewno należy odpowiednio dbać, stosując specjalną pielęgnację bądź impregnację. Dlatego też powstała alternatywa dla naturalnego drewna, czyli płytki drewnopodobne. Stały się one popularne bardzo szybko i teraz są często wybierane przez wiele osób. Dlaczego płytki imitujące drewno są popularne i jakie mają wady oraz zalety? Odpowiadamy w niniejszym artykule. 

Popularność płytek drewnopodobnych w wykańczaniu wnętrz

Płytki imitujące drewno są w dzisiejszych czasach bardzo popularne. Wykorzystywane do ich produkcji materiały, takie jak glazura, gres i terakota idealnie odwzorowują prawdziwe drewno. Na zdjęciach niemożliwe jest odróżnienie płytek imitujących drewno od prawdziwego drewna, a na żywo jest to bardzo trudne bez dokładnego przyjrzenia się im. Płytki imitujące drewno są popularne też z tego względu, gdyż są bardziej trwałe od naturalnego drewna. Nie chłoną tak łatwo wilgoci, nie nasiąkają i nie puchną. Ponadto, są one znacznie tańsze niż naturalne drewno, nawet dwukrotnie. O innych ich zaletach opowiemy poniżej. Warto jednak wspomnieć jeszcze, iż płytki drewnopodobne mogą imitować tak naprawdę każdy rodzaj drewna, nawet drewno egzotyczne.

Płytki drewnopodobne jako alternatywa dla naturalnego drewna

Drewno na podłogach czy ścianach jest od dawna stosowane w budownictwie oraz tworzeniu wyjątkowych dekoracji. Drewno jest wyjątkowe i sprawdza się w wielu wnętrzach. Dlatego też powstała alternatywa dla naturalnego drewna w postaci płytek imitujących drewno, które są dostępne w wielu różnych wymiarach, kolorach oraz wzorach. Można dostać płytki drewnopodobne z uwidocznionymi bardzo słojami https://ceramixplytki.pl/10-plytki-drewnopodobne, jak i takich, co mają delikatne wzory i fakturę. Rodzaj płytek drewnopodobnych można dobrać w zależności od osobistych preferencji. Wybierając płytki imitujące drewno możemy także sporo zaoszczędzić, ponieważ są one tańsze niż np. panele drewniane. Nawet te panele, które są dostępne w popularnych marketach budowlanych, kosztują więcej niż 100 złotych za metr kwadratowych. O wiele tańsze są płytki imitujące drewno wykonane z glazury, gresu czy terakoty.

Panele oraz deski prezentują się bardzo ładnie na posadzkach, są jednak bardzo podatne na wilgoć i wysoko chłonne, co przyczynia się do częstej ich renowacji. Należy jednak wiedzieć, iż nie zawsze da się wymienić poszczególne panele bez przekładania na nowo całej podłogi, ponieważ panele są często układane na zatrzaski. W przypadku płytek drewnopodobnych nie występują takie problemy. Wiele osób nie wierzy, iż płytki drewnopodobne mogą wyglądać tak jak drewno i dopiero po zobaczeniu ich na własne oczy zaczynają to rozumieć. 

Zalety płytek drewnopodobnych

Płytki drewnopodobnePłytki drewnopodobne mają wiele zalet. Przede wszystkim są one estetyczne, bo przez to, iż wyglądają jak naturalne drewno, to są ponadczasowe. Wyglądają elegancko i mogą zostać zastosowane w każdym pomieszczeniu, zarówno na podłodze jak i na ścianach. Bardzo interesująco prezentują się płytki imitujące drewno w łazience, ponieważ są tam rzadko spotykane. Płytki drewnopodobne pozwalają na imitowanie dowolnego gatunku drewna, zarówno krajowego oraz egzotycznego. Płytki imitujące drewno pozwalają sprawić, żeby pomieszczenie wyglądało wyjątkowo. Płytki drewnopodobne są również wytrzymałe i odporne na rysy oraz urazy mechaniczne wywołane np. upadkiem na nie ciężkiego przedmiotu. Przykładowo, gres szkliwiony może być stosowany na zewnątrz budynku np. na tarasie, ponieważ posiada dobre parametry techniczne oraz mrozoodporne. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby płytki imitujące drewno były stosowane na schodkach, jeśli będą wykonane z odpowiednio trwałego do takiego zastosowania materiału, jak np. gres. 

Drewnopodobny gres i terakota to materiały łatwe w pielęgnacji, ponieważ nie ma konieczności ich lakierowania czy mycia specjalnymi płynami. Ich pielęgnacja opiera się tylko na ich regularnym odkurzaniu i myciu z użyciem zwykłego środka do mycia powierzchni. Kupując zatem płytki imitujące drewno możemy do ich pielęgnacji stosować zwyczajne, domowe środki czystości – nie ma konieczności zakupu specjalnych preparatów. Ponadto, układając płytki imitujące drewno na podłogach, można ułożyć je równoległe bądź tak, aby tworzyły wyjątkowy wzór. 

Wady płytek drewnopodobnych

Płytki ceramiczne drewnopodobne mają kilka wad https://ceramixplytki.pl, o których warto wspomnieć, jednak należy pamiętać o ich wielu zaletach, których jest znacznie więcej niż wad. Jedną z wad takich płytek jest fakt, iż ich montaż jest nieco bardziej skomplikowany niż montaż na przykład paneli, które można samemu położyć na posadzce. Ponadto, płytki drewnopodobne są, jak to płytki, nieco zimniejsze w dotyku niż panele, warto zatem rozważyć położenie ogrzewania podłogowego bądź zastosowanie dywaników.

Płytki drewnopodobne fakturowane na wzór struktury drewna są trudniejsze w czyszczeniu niżeli gres o gładkim wykończeniu. Ponadto, w razie uszkodzenia płytek drewnopodobnych ich renowacja jest bardziej skomplikowana w porównaniu do renowacji czy całkowitej wymiany uszkodzonych paneli wskutek np. upadku ciężkiego przedmiotu.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl