Wnętrza

Niezawodne latem moskitiery

Sezon letni to nie tylko czas wakacyjnego wypoczynku i relaksu, to również pora wzmożonej aktywności komarów oraz innych owadów. Bolesne ukąszenia potrafią być bardzo uciążliwe, oprócz dokuczliwego swędzenia powodując czasem problemy natury alergicznej. Aby ze spokojem zasypiać wieczorem przy otwartym oknie, warto zaopatrzyć się w specjalne bariery przeciwko owadom, czyli niezawodne latem moskitiery. Jak wygląda montaż tego typu zabezpieczenia oraz na jaką moskitierę się zdecydować?

Zalety korzystania z moskitiery

Niezawodne latem moskitiery
Niezawodne latem moskitiery

Moskitiera to rodzaj montowanego na okna zabezpieczenia przed wszelkimi owadami, takimi jak komary, pająki, ćmy, muchy itp. w formie siatki o bardzo drobnych oczkach. To szczególnie praktyczne rozwiązanie w przypadku wakacji spędzanych w tropikach, gdzie ukąszenia komarów oraz much są szczególnie niebezpieczne. W Polsce co prawda nie odnotowano obecności tego typu owadów, ale tutejsze komary, które głównie latem dają się nam we znaki, również potrafią spędzać sen z powiek, i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Chemiczne środki ochrony przed owadami są skuteczne, ale bardzo często nie mogą być stosowane w obecności dzieci i zwierząt domowych. Należy pamiętać również, że to, co wpływa negatywnie na organizmy owadów, nie pozostaje całkowicie obojętne organizmom ludzkim. Poza tym nie każdy chce działać w tak radykalny sposób, zabijając żywe stworzenia. Moskitiery pozwalają na skuteczną i przede wszystkim ekologiczną ochronę przed niechcianymi lokatorami w domu.

Rodzaje moskitier

Wszystkie moskitiery gwarantują jednakowe działanie, jednak wybór odpowiedniej z nich zależny jest od sposobu montażu oraz materiału, z którego są wykonane. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze modele moskitier montowanych w polskich domach.

Moskitiery do samodzielnego montażu

To zdecydowanie najszybszy i najprostszy sposób na okrycie okien. Gotowe moskitiery zakupić można w każdym sklepie budowlanym oraz z wyposażeniem wnętrz. Siatka na rolce wymaga dokładnego przycięcia materiału i dopasowaniu go do wymiaru okna. Montaż opiera się na przyklejeniu moskitiery do wewnętrznej części ramy okna za pomocą dwustronnej taśmy przylepnej. Na rynku dostępne są również gotowe arkusze siatki pokryte na rantach klejem, jednak taka opcja nie sprawdzi się w przypadku okien o niestandardowych wymiarach. Jedna i druga metoda wymaga precyzji podczas przyklejania siatki, ponieważ wszelkie szczeliny i dziury powstałe podczas montażu staną się idealnym zaproszeniem do wewnątrz mieszkania dla insektów.

Moskitiery ramkowe

Moskitiery ramkowe montuje się od zewnętrznej strony okna. To o wiele trwalsze rozwiązanie, ponieważ cała instalacja produkowana jest pod dokładny wymiar na zamówienie. Moskitiera ramkowa to siatka o bardzo drobnych oczkach naciągnięta na aluminiowy bądź stalowy stelaż. W przypadku drzwi balkonowych, kiedy dostęp do wyjścia nie może być utrudniony, stosuje się specjalne ramy z zawiasami, które działają jak dodatkowa para drzwi. Dostępne są również moskitiery przesuwne, zdecydowanie rzadziej wybierane ze względu na sporą ilość miejsca, której potrzebują. Zaleca się, by wraz z zakończeniem sezonu letniego, ściągać zabezpieczenia z okien, by przechować je w bezpieczny sposób w domu. Szkodliwe warunki atmosferyczne mogłyby negatywnie wpłynąć na ich kondycję i stan techniczny.

Moskitiery rolowane

Ciekawym rozwiązaniem w kwestii zapewnienia sobie oraz bliskim ochrony przed owadami są moskitiery rolowane. Ich montaż opiera się na przytwierdzeniu siatki do ościeżnicy okiennej, dzięki czemu korzystanie z nich jest podobne do działania rolet. To bardzo wygodna opcja, która w przeciwieństwie do moskitier ramowych pozwala na podciąganie i opuszczanie siatki w dowolnym momencie, na przykład podczas mycia okien.

Moskitiery sprawdzające się przy zwierzętach domowych

Specjalna siatka, choć chroniąca przed komarami i trwała na uszkodzenia nie jest nieśmiertelna, o czym przekonać mogą się właściciele czworonogów. Specjalnie dla nich produkuje się moskitiery wykonane ze stalowej bądź aluminiowej siatki, które są znacznie trwalsze w starciu ze zwierzęcymi pazurami. Oczywiście ich cena jest także wyższa w porównaniu do tradycyjnych wersji moskitier.

Moskitiery na łóżko

Moskitiera to również bardzo dobra ochrona montowana na łóżka dla dorosłych i dzieci, szczególnie chętnie wybierana przez rodziców niemowląt. Siatka montowana na stelażu od baldachimu gwarantuje skuteczne zabezpieczenie przed niechcianymi owadami, których ukąszenia mogą być dla dziecka niezwykle bolesne. Dostępna uniwersalna rozpiętość rozmiarowa w sklepach pozwala na dopasowanie odpowiedniego modelu dopasowanego do naszych potrzeb.

Konserwacja moskitiery

Utrzymanie moskitiery w czystości jest stosunkowo proste. Od czasu do czasu wystarczy czystą ściereczką przetrzeć siatkę z wykorzystaniem łagodnego mydła. Aby nie uszkodzić jej powierzchni, nie zaleca się używania silniejszych detergentów. Warto także planować wymianę siatki na nową w zależności od jej stanu technicznego co kilka sezonów, a montaż nowej moskitiery wykonać na wiosnę przed sezonem letnim.