Nieruchomości

Standardy mieszkania z rynku pierwotnego

Mieszkania na rynku pierwotnym mają swoje zalety – są to lokale mieszkalne nowe, które można aranżować w dowolny sposób. Budowane są zgodnie z najnowszymi standardami budownictwa z nastawieniem na eneroogoszczędność. Budynki mają ciekawe, nowoczesne kształty i powstają z wykorzystaniem materiałów o wysokiej jakości. Deweloperzy dbają o estetykę budynków, ponieważ badania konsumenckie wskazują, że wgląd nieruchomości ma istotny wpływ na decyzję klienta o zakupie mieszkania. Stan nowego mieszkania można określić na podstawie pewnych czynników zwanych standardami wykończenia.

Rodzaje standardów nowego mieszkania

Nowe mieszkania mają różne wykończenia. Ich stan określa się na podstawie standardów wykończenia. Biorąc pod uwagę standardy, deweloper opisuje oddawane do użytku mieszkania.
 W branży budowlanej funkcjonują trzy standardy wykończenia nowych mieszkań: surowy, pod klucz i deweloperski. Na rynku pierwotnym dostępne są mieszkania o różnym standardzie, chociaż widoczna jest różnica a między wykończeniem mieszkań w tradycyjnych blokach i apartamentowcach. 

Niedookreślony stan deweloperski

Klienci kupujący mieszkanie zazwyczaj chcą urządzić je według swojego gustu, ale podstawy, typu: instalacje, czy wylewki podłogowe powinien wykonać deweloper.  Tego typu wymagania spełnia stan deweloperski. Niestety, termin „stan deweloperski” nie jest dokładnie określony w prawie i każdy deweloper ma swoje kryteria. Dlatego nabywca powinien zapytać dewelopera, co rozumie pod tym pojęciem.

Duże zainteresowanie mieszkaniami w stanie deweloperskim

Analitycy rynku nieruchomości dostrzegają, że mieszkania w stanie deweloperskim cieszą się największym powodzeniem – jest od wielu lat na nie popyt. Jako przyczyny tego zjawiska wymieniają niższą cenę i swobodę aranżacji. Klienci decydują się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, ponieważ chcą sami decydować o jakości materiałów wykończeniowych. Zależy mi także  na samodzielnym wykonaniu prac wykończeniowych lub wolą wynająć ekipę, do której mają zaufanie – uważają, że mają wtedy większą pewność co do jakości prac wykończeniowych.

Stan deweloperski – mieszkanie gotowe do aranżacji

Mieszkanie w stanie deweloperskim oznacza, że deweloper oddaje do użytku lokal gotowy do rozpoczęcia prac wykończeniowych. Na podłodze musi być wylewka betonowa, która jest idealna pod każdą aranżację. Ściany muszą być otynkowane, wygładzone i pomalowane na biało. Zdarza się, że deweloperzy dodatkowo oferują gładź. Obowiązkowo musi być zamontowana instalacja elektryczna z wyznaczonymi miejscami do przyłączeń telewizyjnych, telefonicznych i internetowych. Muszą być zamontowane drzwi wejściowe, parapety i instalacja grzewcza.

Polecamy także:

Mieszkanie gotowe do zamieszkania – stan pod klucz

Na rynku pierwotnym dostępne są mieszkania całkowicie wykończone przez dewelopera – to najczęściej apartamenty, to znaczy lokale mieszkalne o podwyższonym standardzie. Można w nich mieszkać po spełnieniu wymogów formalnych. Nie trzeba wykonywać żadnych prac wykończeniowych.  W łazience zainstalowana jest armatura, położone płytki, w pokojach na podłogach ułożony jest parkiet lub panele, zamontowane są drzwi pokojowe.  Wystarczy wstawić swoje meble i sprzęt.  Analitycy rynku nieruchomości zauważyli, że mieszkania pod klucz nie są tak popularne, jak lokale mieszkalne w stanie deweloperskim. Jako przyczynę podają inny gust klienta, któremu nie odpowiada kolor paneli, czy płytek w łazience. Zrywanie wszystkiego i położenie innych płytek lub wykonanie innej podłogi to zbyt duży koszt. Mieszkania pod klucz to najdroższa opcja na rynku pierwotnym. Wyposażenie mieszkania jest wliczone w cenę nieruchomości.

Stan surowy mieszkania

Deweloper może również sprzedać mieszkania w stanie surowym, które ma jedynie okna, ściany i drzwi. Właściciel musi położyć wszystkie instalacje, otynkować ściany i przygotować je do dalszej aranżacji, wykonać od podstaw podłogi, zamontować drzwi do wszystkich pomieszczeń oraz armaturę. To najtańsza opcja w momencie zakupu mieszkania. Jednak po doliczeniu kosztów wszystkich prac wykończeniowych, okazuje się, że wcale nie jest to bardzo korzystna opcja. Z drugiej strony mieszkanie w stanie surowym ma ogromne możliwości aranżacyjne – nabywca decyduje, jak będzie wyglądało jego mieszkanie i pod swoją wizję, dobiera materiały wykończeniowe. Do położenia instalacji musi wynająć ekipę, co jest sporym kosztem. Doprowadzenie takiego mieszkania do zamieszkania trwa nawet kilka miesięcy.

W umowie z deweloperem, w  załączniku, powinna zostać zapisana informacja o stanie mieszkania oddawanego do użytku. Jeżeli mieszkanie ma posiadać statut stanu deweloperskiego, to przyszły właściciel powinien zadbać o to, aby najwięcej prac wykonał deweloper. Konkurencja na rynku pierwotnym jest ogromna i  poniekąd wymusza na deweloperach stałe podnoszenie jakości usług. Chętnie oferują lepsze wykończenia, nawet w stanie deweloperskim. Zdecydowanie najkorzystniejszy jest stan deweloperski, o ile wszystkie prace zostaną starannie wykonane.

Polecamy: