Moda

Jak uszyć worek plecak z podszewką

Plecaki worki to bardzo popularne rozwiązanie, nie tylko śród dzieci i młodzieży, ale coraz częściej także pośród dorosłych. Są one wygodne i pojemne – przez co nadają się zarówno na basen, siłownię oraz różnego rodzaju wycieczki i wyprawy, jak i do zabrania do szkoły lub pracy. Worki można obecnie zakupić w wielu różnych wzorach i kolorach. Sklepy oferują przeróżne modele, a konsumenci mogą wybierać już nie tylko kolor, ale także materiał i kształt. Znajdą się jednak i tacy, którym rynkowa oferta nie będzie odpowiadała. Jeżeli należysz do takich osób, to wiedź, że możesz samodzielnie uszyć tego typu plecak. Jak to zrobić? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł.

Jak uszyty jest plecak worek?

Zanim przejdziemy do rzeczy związanych z szyciem, warto zapoznać się z konstrukcją tego typu plecaka. Nie jest ona skomplikowana, albowiem worek składa się jedynie z dużej kieszeni, której podstawę stanowi prostokąt, oraz sznurka – który jest jednocześnie ściągaczem i ramiączkami plecaka. Prostota konstrukcji sprawia, że niemal każdy, kto posiada chociaż minimalne zdolności manualne i krawieckie, będzie w stanie poradzić sobie z jego uszyciem.

Co musisz przygotować?

Dobre przygotowanie to podstawa do rozpoczęcia każdej pracy. Jeśli chcesz szybko i sprawnie uporać się z uszyciem wymarzonego plecaka worka, to musisz przede wszystkim przygotować odpowiednie materiały. Potrzebny będzie Ci przede wszystkim dobry jakościowo materiał o długości 0,5 metra bieżącego – będzie on stanowił kieszeń plecaka. Dodatkowo potrzebujesz taką samą ilość materiału poliestrowego, aby wykonać podszewkę. Nie można zapomnieć także o sznurku, którego grubość powinna wynosić od 8 do 10 mm. Będzie on stanowił zarówno ściągacz jak i ramiączka, dlatego nie może być zbyt cienki, aby nie wbijał się w ramiona. Ponadto przydadzą się także takie rzeczy jak: nożyczki, igła, nici, szpilki oraz maszyna do szycia, na której zszyjemy wszystkie elementy. Teraz, kiedy wiesz już co należy przygotować, należy zabrać się za odpowiednie wycięcie fragmentów materiału. Wcześniejsze przygotowanie wszystkich elementów pozwoli na sprawniejszą pracę, a także sprawi, że nie zabraknie Ci materiału na któryś z elementów – np. poprzez złe wygospodarowanie miejsca na materiale. Wycinając kształty musisz przygotować:

  • dwa prostokąty o wymiarach 26x40cm,
  • jeden kwadrat o wymiarze 40x40cm,
  • dwa prostokąty o wymiarach 10x40cm,
  • oraz dwa kwadraty o wymiarach 10x10cm.

Ponadto musisz także wyciąć prostokąt o wymiarach 90x40cm z materiału przeznaczonego na podszewkę do plecaka worka.

Zszywanie plecaka worka

Kiedy wszystkie niezbędne przedmioty będą już przygotowane, a kształty zostaną wycięte, możesz przejść do zszywania poszczególnych elementów i łączenia ich w jedną całość. W tym celu bierzemy kwadrat o wymiarach 40x40cm i przyszywamy do jego obu przeciwległych boków prostokąty o wymiarach 26x40cm. Następnie powstałe zapasy na obu szwach zaprasowujemy i stębnujemy na szerokość około jednego milimetra. Kolejnym krokiem będzie wykonanie szlufek, aby je uszyć bierzemy kwadrat o wymiarze 10x10cm, składamy go na pół i przeszywamy na 1cm. Gotowe szlufki odwracamy na drugą stronę, prasujemy i stębnujemy boki. Wykonaną wcześniej kieszeń worka złóż na pół, włóż do niej szlufki – na wysokość około 8cm, a następnie zszyj z sobą boki plecaka jednocześnie wszywając szlufki. W kolejnym etapie musisz ułożyć worek tak, aby z jego boków powstał trójkąt, kiedy już to zrobisz to odmierz po 4cm od każdego wierzchołka i przeszyj wszystko prostopadle z obu stron. Nadszedł czas na wykonanie tuneli, posłużą do tego prostokąty o wymiarach 10x40cm. Podwiń prostokąty na 1cm na każdym krótszym boku, a następnie przeszyj i zaprasuj na pół wzdłuż dłuższego boku. Kolejny krok to wszycie podszewki, w tym celu należy zszyć jej boki na 1cm – zostawiając ok. 15cm otwór w jednym z nich- jest to konieczne, gdyż będzie on potrzebny do odwrócenia plecaka na drugą stronę. Konieczne jest także wykonanie dna podszewki, które zrobisz dokładnie tak samo jak dno plecaka worka. Gotową podszewkę umieść w worku, pamiętając o tym, aby prawa strona znajdowała się przodem do prawej strony. Pomiędzy workiem a podszewką umieść tunele, które zostały wcześniej przygotowane i zszyj wszystkie elementy dookoła na 1cm – aby wszystko się ze sobą trzymało możesz używać szpilek, którymi połączysz elementy. Po zszyciu użyj pozostawionego otworu w podszewce i odwróć plecak na drugą stronę, a następnie zaszyj dziurę, gdyż nie będzie ona już potrzebna. Następnie uprasuj cały worek i stębnuj na 1mm. Pozostało już tylko umiejscowienie w plecaku sznurka, w tym celu przetnij sznurek na dwie równe części, każda po 175cm, i przewlecz dookoła tuneli. Końce sznurków umieść w szlufkach i odpowiednio zabezpiecz. Tak wykonany plecak jest już gotowy do użytku – możesz bez przeszkód ruszać na wycieczkę z dziećmi lub na samotną wyprawę. Możesz dodatkowo ozdobić swój worek według własnych upodobań dodając różnego rodzaju gadżety – np. naszywki, przypinki lub breloczki.