Technologie

Struktura bariery mikrofalowej

Struktura bariery mikrofalowej i zasada działania: Jest to obecnie jeden z najczęściej stosowanych systemów ochrony. Jego głównymi zaletami są szybka reakcja i niezawodność, a co najważniejsze jest niewidoczny. Bariera mikrofalowa jest prostym urządzeniem składającym się z nadajnika i odbiornika, które należy odpowiednio połączyć, aby tworzyły jedną całość. Taki system jest wariantem zabezpieczenia, którego najważniejszym celem jest identyfikacja wszelkich prób wtargnięcia na obszary chronione.

Jak działają bariery mikrofalowe

Działanie bariery mikrofalowej opiera się na współpracy dwóch elementów, emitera i czujnika. Urządzenie działa wykorzystując mikrofale o wysokiej częstotliwości do wytworzenia odpowiedniej wiązki elektromagnetycznej. Nadajnik wysyła sygnał do odbiornika, a jeśli przesyłana informacja różni się w jakiś sposób od innych informacji, odbiornik ją analizuje. System jest w stanie rozpoznać sygnały na podstawie ich przypadkowego wystąpienia, jak np. odgłosy zmieniających się warunków pogodowych, i w przypadku wykluczenia takiej możliwości uruchomić alarm. Wynikające z tego zakłócenia mogą być również powodowane przez poruszające się zwierzęta, takie jak lisy, koty, wiewiórki, psy i ptaki. W tym przypadku bariery mikrofalowe są zaprogramowane do rozróżniania cech zwierzęcych i ludzkich. Sprzęt powinien być profesjonalny i dobrze zaprojektowany, bo od tego zależy jego wydajność. Powodem, dla którego bariera mikrofalowa jest w stanie rozpoznać przyczynę zakłóceń, jest to, że wykorzystuje algorytm cyfrowego przetwarzania sygnału do lokalizacji i oddzielenia sygnału alarmowego od pozostałych sygnałów poprzez regulację czułości i czasu wzbudzenia detektora mikrofalowego.

 

Czym się kierować przy wyborze bariery mikrofalowej?

Należy wybrać model od doświadczonego producenta, a system powinien być w miarę prosty i przejrzysty, nie tylko pod względem instalacji, ale również oprogramowania. Czynniki te mają ogromny wpływ na działanie barier mikrofalowych w praktyce. Musi być też odpowiedni zasięg. Jeśli wynosi on 100 metrów, nadajnik i odbiornik nie mogą być umieszczone w większej odległości. Skuteczna bariera mikrofalowa powinna dostosowywać się do zmieniających się warunków atmosferycznych i temperatur. Bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie zakresu czułości, aby alarm nie włączał się niepotrzebnie. Do obsługi zaawansowanego technologicznie systemu wymagana jest odpowiednia wiedza, dlatego lepszym wyborem jest system wymagający mniejszych kwalifikacji w tym zakresie. Niektóre systemy tego typu posiadają również dodatkowe zabezpieczenia zaprojektowane w celu zapobiegania próbom ich zdalnego wyłączenia lub sabotażu.

Jak chronić obiekty użyteczności publicznej

Struktura bariery mikrofalowej
Struktura bariery mikrofalowej

Bariery mikrofalowe mają bardzo szeroki zakres docelowych zastosowań. Bardzo zaawansowane technologicznie modele z nowoczesnymi systemami są często wykorzystywane do ochrony instalacji wojskowych, lotnisk, rafinerii, fabryk i więzień. Często mają zdolność ochrony obszarów o promieniu nawet setek kilometrów, dzięki czemu mogą być stosowane na dużym obszarze i nieść ze sobą wysoki poziom zagrożenia. Na przykład w więzieniu teren musi być chroniony nie tylko przed nieupoważnionym wtargnięciem, ale także przed opuszczeniem obiektu, w tym przypadku ucieczką. W takich obiektach system zwykle umieszcza się pomiędzy obudową zewnętrzną i wewnętrzną. Ochrona rafinerii, fabryk i zakładów przemysłowych jest ważna nie tylko ze względu na możliwość kradzieży i aktów wandalizmu, ale także jako forma zabezpieczenia przed wejściem osób nieupoważnionych, które mogłyby zrobić sobie krzywdę. Na powierzchniach lotnisk bariery mikrofalowe służą do kontrolowania kierunku lotu samolotów w celu zapobiegania wypadkom. Służą również do monitorowania i regulacji ruchu drogowego oraz pozyskiwania informacji o poruszających się obiektach w skrajnie niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Użyj barier mikrofalowych w mniejszych przestrzeniach

Systemy obronne w postaci barier mikrofalowych https://www.prawda.com.pl/bariery-mikrofalowe-do-ochrony-zewnetrznej/ wykorzystywane są również do ochrony domów prywatnych. Wtedy są znacznie prostsze i można je montować w taki sposób, że mogą zakrywać dachy, ściany, balkony, tarasy, bramy i ogrodzenia. Umożliwia to precyzyjną kontrolę nawet najmniejszych niepożądanych ruchów przestrzennych. System może normalnie funkcjonować nawet w przypadku nieoczekiwanej przerwy w dostawie prądu, dlatego zazwyczaj posiada układ ładowania baterii.

Ważną zaletą bariery mikrofalowej jest to, że urządzenie wykrywa wszelkie próby sfałszowania systemu i włamania do chronionego obiektu. Alarmy są wyzwalane przy każdej próbie przesunięcia lub zmiany położenia urządzenia, zakrycia czujki lub manipulacji przy obudowie. Tym, co odróżnia bariery mikrofalowe od innych systemów bezpieczeństwa, jest to, że mogą wykryć niechcianych intruzów w ułamku czasu. Pozytywną cechą jest to, że nie reagują na żadne zakłócenia atmosferyczne.