Budownictwo Technologie

Fotowoltaika i energia odnawialna

Fotowoltaika i energia odnawialna staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Nic dziwnego. Wpływ na to mają zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska czy obawy związane z dostępem do czystej energii elektrycznej. Co więcej, zwrot z produkcji energii fotowoltaicznej rośnie każdego dnia. Prawdopodobnie zauważyliśmy, że coraz więcej domów ma na dachach panele fotowoltaiczne.

Jest to urządzenie fotowoltaiczne, zwane również urządzeniem fotowoltaicznym. Dzięki niemu możemy ekologicznie wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby i czerpać z niej korzyści ekonomiczne. Przyjrzyjmy się bliżej temu systemowi.

Co to jest fotowoltaika?

Zacznijmy od definicji. Fotowoltaika to termin określający panele fotowoltaiczne, technologię wykorzystującą energię odnawialną do wytwarzania energii elektrycznej. Instalacje fotowoltaiczne polegają wyłącznie na przetwarzaniu energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Zamiast tego używa akronimu PV dla PhotoVoltaic. Do określenia mocy właściwej instalacji fotowoltaicznej stosuje się jednostkę o nazwie Wp. Jest to znane jako moc szczytowa w watach. Określa maksymalną wydajność modułu fotowoltaicznego w standardowych warunkach testowych. Instalacje fotowoltaiczne często pracują w tzw. systemach związanych z siecią, czyli są podłączone do sieci. Bez tego połączenia mówimy o systemie off-grid.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii montując i użytkując instalacje fotowoltaiczne w naszych domach stajemy się poniekąd prosumentami, czyli użytkownicy końcowi wytwarzają prąd z instalacji na własne potrzeby?

Jak działają systemy fotowoltaiczne?

Fotowoltaika i energia odnawialna
Fotowoltaika i energia odnawialna

Krótko mówiąc, panel fotowoltaiczny składa się z niezliczonej ilości ogniw. Kiedy promienie słoneczne padają na komórkę, elektrony są wybijane przez fotony. Występuje wtedy różnica potencjałów i płynie prąd stały. Jest on przetwarzany na prąd przemienny przez urządzenie zwane falownikiem. Wytworzony w ten sposób prąd może być wykorzystany przez urządzenia elektryczne w naszych domach. Wafle krzemowe wykorzystywane są głównie do produkcji tzw. ogniw fotowoltaicznych. Ta technologia nie jest nową technologią. Takie akumulatory są stosowane w elektronice użytkowej od wielu lat. Jednak do niedawna jego stosowanie na dużą skalę wymagało również znacznych kosztów.

Obecnie większość paneli fotowoltaicznych ma około 1,7 metra wysokości i 1 metr szerokości. Co więcej, zawiera około sześćdziesięciu ogniw fotowoltaicznych.

Czy fotowoltaika jest tego warta?

O fotowoltaice wiemy już trochę. Nadszedł czas, aby zagłębić się w koszty związane z tą instalacją. Koszt instalacji fotowoltaicznej waha się od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Wcale się nie dziwimy, że niektórzy zastanawiali się, czy to się opłaciło. Producent jest jednak przekonany o jakości i trwałości takich rozwiązań. Dają nam wieloletnią gwarancję. Cofa się o dwanaście lat. Oczywiście koszt fotowoltaiki zależy od wielu czynników. Należą do nich: miejsce instalacji, konstrukcja i wytrzymałość dachu, wielkość, typ i jakość falownika, usługi instalacyjne, opłaty za serwis pogwarancyjny czy koszty ubezpieczenia instalacji PV.

Jeśli mikrourządzenie fotowoltaiczne jest odpowiednio wyregulowane i dobrze wykonane, może wytrzymać dwadzieścia, dwadzieścia pięć lat. Spadek mocy w tym czasie zależy od zastosowanych modułów. Nie powinien przekraczać dwudziestu procent. Dlaczego powinniśmy brać pod uwagę długoterminowe korzyści ekonomiczne?

Energia do różnych zastosowań domowych

Energię elektryczną, którą uzyskujemy z instalacji fotowoltaicznych, możemy wykorzystać w systemach podgrzewania i chłodzenia wody, ładowania samochodów elektrycznych i innych pojazdów elektrycznych. Oczywiście może być również wykorzystany jako źródło energii do urządzeń AGD, zraszaczy ogrodowych, oświetlenia czy ogrzewania podłogowego. Właściwie można by o tym mówić w nieskończoność. Jednak już na tym etapie trzeba podkreślić, że dla posiadaczy coraz bardziej popularnych pojazdów elektrycznych instalacja fotowoltaiki oraz dostęp do całkowicie darmowego „paliwa” to duży atut. Dzięki technologii fotowoltaicznej możemy naładować nasze samochody. Nie polegamy na dostępności samych punktów ładowania, które niestety wciąż są rzadkością w naszym kraju. Dzięki temu możemy naprawdę beznamiętnie spojrzeć na gamę naszych samochodów. W końcu ładujemy je codziennie, co przyprawia o ból głowy.

Dlatego warto przemyśleć tę inwestycję. Przyjrzyjmy się również opiniom osób, które już zainwestowały w tego typu instalacje i zasięgnijmy opinii ekspertów. Będziemy bardzo szczęśliwi.